Tim Cannon, a biohacker

Tim Cannon, a biohacker

2013. október 16. 10:05, Szerda
Van egy férfi, aki inkább beülteti magába a különböző chipeket, mint a testén hordja őket. Tim Cannon biohacker úgy véli: az emberi szervezet "alapjaiban hibás".

A szakember társalapítója a Grindhouse Wetware szervezetnek, amelynek tagjai biohackerek, programozók, barkácsolók és művészek. A csoport székhelye Pittsburgh városában van és a fő feladatuknak az ember és a technika ötvözését tekintik. A Circadia projekt az eddigi csúcspont, ebben vesz részt Cannon, aki korábban a bal gyűrűsujjába egy mágnest, a hüvelykujja és a mutatóujja közötti területre egy RFID-chipet ültetett be. A 34 éves férfi a mágnes segítségével érzékelni tudja az elektromágneses mezőket, gyakorlatilag ez az ő hatodik érzéke, még akkor is, ha ennek valódi gyakorlati haszna nem igazán van. Az RFID-chipet pedig ötvözni akarja pincelaboratóriuma zárjával, így az ajtó csak akkor nyílna ki a jövőben, ha a kezét a kilincs közelében tartja. Hasonló módon biztosíthatná az okostelefonjához való hozzáférését, így a készüléket rajta kívül senki sem tudná használni. Az egyik barátja ezt a megoldást választaná a lőfegyvere kapcsán, így azzal csak ő lőhetne.

A Circadia keretében mérni tudja majd a testhőmérsékletét és a kapott adatok a Bluetooth-kapcsolat segítségével továbbíthatók lesznek az okostelefonjára. Az implantátumon van három zöld LED, amiket Cannon kívülről aktiválhat. A chipet az alkarja belső részén, egy tetoválás alatt rejtették el és a LED-eknek köszönhetően a tetoválás világíthat. Eredetileg a pulzust mérő szenzort is be akarták építeni, de nem tették be, a biohacker szerint azért, mert nem találtak neki helyet, az érzékelő ugyanis túl vastag. Az elhelyezett implantátum egyébként akkora, mint egy hitelkártya és néhány mm vastag. A beültetését egy specialista végezte el, altatás nélkül.

Cannon hangsúlyozta: azért akarta beültetni ezeket a megoldásokat, mert úgy gondolta, amiket csak hord magán, azok nem válnak a részévé, de ha benne vannak, akkor érzi, hogy össze vannak kötve vele és sokkal intenzívebben használja a chipeket. Ez elsősorban egy pszichológiai különbség. Kiemelte, hogy pontosan tudja, hogy az emberek többsége erre még nem áll készen, ez a korszak csak akkor érkezik el, ha egy ilyen beültetés már nem lesz fájdalmas. A kiborglét számára csupán egy köztes lépés; egy évtizeden belül az emberi testrészeit nyílt forráskódú mesterséges szervekkel akarja kiváltani. Műszív már van például, akkor miért kellene megvárnia, amíg mondjuk a szíve elgyengül vagy infarktust kap?


Ahogy az egyik előadásában megfogalmazta, maga mögött szeretné hagyni a biológiát és legszívesebben valami olyasmire mentené a tudatát, ami nem romlik el. Az ember jelenleg nem rendelkezik megfelelő hardverekkel, ahhoz, hogy megoldja az általa okozott problémákat, ezért át kell lépnie a természeten, különben a kihalás veszélye fenyegeti. Szerinte ehhez a technika már rendelkezésre áll, csak az emberek félnek a testük felnyitásától. A fájdalomtól éppúgy nem fél, mint az adatvédelmi vagy a biztonsági problémáktól. Természetesen szükség van a témával kapcsolatban vitára és etikai keretekre, de ennek megalkotása nem az ő feladata, ehelyett a következő hónapokban és években további implantátumokat akar feltörni és a North Star nevű projekten dolgozni. Ennek lényege egy csillag alakú beültetés, ami külső nyomásra reagál és kigyullad, ha a kezünkkel Észak felé mutatunk. A legközelebbi munkája azonban egy stresszmérő eszköz létrehozása, ami jelezné, ha a viselő túl stresszes és el kell lazulnia.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások