Szigorúbb lesz a török online cenzúra

Szigorúbb lesz a török online cenzúra

2014. szeptember 15. 22:53, Hétfő
Törökországban új szintre emelkedett a világháló ellenőrzése.

A török állami távközlési hivatal (TIB) a jövőben bírósági ítélet nélkül is bezárathat olyan honlapokat, amelyek az álláspontja alapján veszélyeztetik a nemzetbiztonságot és a közrendet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítást a napokban fogadta el a helyi parlament. Emellett a távközlési felügyelet korlátlan mértékben gyűjtheti majd az adatokat a felhasználók szokásairól.

A TIB többek között megtudhatja, hogy ki és milyen oldalt keresett fel, valamint utasíthatja az internetszolgáltatókat, hogy 4 órán belül távolítsanak el egy adott honlapot a világhálóról, vagy tegyék elérhetetlenné. A hivatal köteles ezután 24 órán belül bírósághoz fordulni, amely 48 órán belül el kell hogy döntse, hogy a blokád legális-e vagy sem. A TIB bármikor betekinthet az online forgalomba és fel is jegyezheti azt, anélkül, hogy ehhez előzetesen engedélyt kérne a bíróságtól.

A jogszabály azután lép hatályba, hogy Recep Tayyip Erdogan államfő aláírja. A török kormány utoljára februárban módosította a törvényt. Azóta az internetszolgáltatók kötelesek két éven keresztül megőrizni a fogyasztók adatait és szükség esetén átadni az állami hivataloknak.

A módosítást az ellenzéki pártok élesen támadták. Erdal Aksünger, a legnagyobb török ellenzéki párt, a CHP képviselője azt mondta, hogy Törökország egy olyan állammá vált, amelyben akár éjszaka is módosítanak egy jogszabályt azért, hogy a hatalom Gestapo-szerűen kormányozhasson. A hatalmi ágak szétválasztásának korábbi rendszere megváltozott és a TIB komoly hatalomhoz jutott, mindez azonban szerintük alkotmánysértő.

Az elképzelés már januárban kiszivárgott, majd kiderült, hogy Törökországban Facebook- és YouTube-blokád várható. Ez meg is valósult, de júniusban feloldották.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások