Vivaldi - az Opera-utód

Vivaldi - az Opera-utód

2015. február 7. 02:10, Szombat
Mások mellett tucatnyi volt Opera-fejlesztő dolgozik a böngészőn, mely szembemegy a mai egyszerűsődési trenddel.

"Az volt a benyomásom, hogy már nincs olyan böngésző, amely a korábbi Opera-használóknak és az olyan internetezőknek készült, akik egyszerűen többet várnak el a programjuktól. Minden böngésző ugyanabba az irányba halad. Kizárólag az egyszerűsítésről van szó, de nem mindenki akarja ezt" - jelentette ki Jon. S von Tetzchner, a Vivaldi első embere. A menedzser szerint ugyan sok szoftver kap a kiegészítők révén új funkciókat, de ez az eljárás számos felhasználónak túl fárasztó. Ezért tértek vissza a Vivaldi esetében az Opera egykori jellemzőjéhez: sok funkciót eleve integráltak a programba. Ilyen funkció például a kizárólag billentyűzettel való kezelés megkönnyítése is.

A cél az, hogy a felhasználók gyorsan és hatékonyan dolgozhassanak. Nem csupán a honlapok megjelenítésének a sebessége fontos, hanem az is, hogy az egyes feladatokat gyorsan el lehessen végezni. Az egyszerűsítésre törekvés a beállítási menüben is megfigyelhető. A jobb vagy a bal oldalon egyaránt elhelyezhetők olyan panelek, amelyeken megjeleníthetők a könyvjelzők, a letöltések és a jegyzetek. Szintén panelek segítségével lehet majd használni a tervezett levelezőklienst is. A könyvjelzőket, a jelszavakat és a jegyzetek importálhatók lesznek az Operából, a Firefoxból és az Internet Explorerből, a Chrome esetében viszont még hiányzik ez a lehetőség.


A Vivaldi a Chromium renderelőmotorra épül, éppúgy, mint az új Opera-generáció is. A döntés tudatos volt, ugyanis túl sok időt vitt volna el egy új motor kifejlesztése. Az új termék több egy böngészőnél, hiszen a Vivaldi.net-hez többek között fórumok, blogok, chatszolgáltatások és egy ingyenes levelezőszolgáltatás is tartozik. A böngészőt csupán másfél éve fejlesztik és teljes körű levelezőklienst akarnak integrálni bele, valamint később bővíthető lesz kiegészítőkkel is. Hosszú távon pedig szinkronizálhatók lesznek a könyvjelzők és a jegyzetek, s a Vivaldi a különböző mobil platformokra is elérhető lesz.

A 25 fős fejlesztőcsapat közel fele volt korábban az Opera Software munkatársa. Az alkotók nemrég nyilvánosságra hozták a böngésző második előzetesét, amely egyaránt működik Windows, OS X és Linux operációs rendszereken. A következő hónapokban további verziók jelenhetnek meg. A fejlesztők maximálisan igyekeznek figyelembe venni a felhasználók visszajelzéseit és javaslatait. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Vivaldi végleges változata mikor jelenik meg.

Jon von Tetzchner már tavaly létrehozta a Vivaldi.net-et, amellyel szeretné újjáéleszteni az Opera régi szellemiségét. Úgy gondolta, hogy a böngészőben sokkal több volt annál, mint amit végül kihoztak belőle.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások