2018-ban szállna le a Holdon Japán 

2018-ban szállna le a Holdon Japán 

2015. április 23. 17:07, Csütörtök
A tervezési munkálatok azonban már idén megindulnak, amihez anyagi fedezetet keresnek.

Több japán lap is beszámolt arról, hogy az ország űrügynöksége, a JAXA bemutatta előzetes elképzeléseit a Holdra szállás megvalósításával kapcsolatban. A több minisztériumot képviselő szakértőkből álló panel a most induló 2016-os pénzügyi évre vonatkozó, anyagi jellegű kérelmek elbírálásában hivatott segédkezni, a pozitív döntéssel pedig megindulhat a projekt tervezése, amely mindössze két-három éven belül elvezethet annak végrehajtásához.

A JAXA ugyanis már a 2018-as pénzügyi évben elérné a Holdat, amelyhez az Epsilon rakétát, valamint a SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) névre keresztelt leszállóegységet használná fel. Ezzel sorrendben negyedikként valósítanák meg az égi kísérőnkön történő landolást, bár a sikerhez mindenképpen szükség lesz a precíziós manőverekért és a megfelelő leszállásért felelős technológia kidolgozásához, amihez nyilván további anyagi segítségre számítanak, hiszen a most igényelt 10-15 milliárd jen mindössze a küldetés megtervezéséhez lesz elegendő.


Az ügynökség mindenesetre már rendelkezik némi tapasztalattal mind a Hold feltérképezésében, mind pedig a leszálló manőverek kivitelezésében. A 2007-ben fellőtt Kaguya például két éven keresztül fényképezte a Hold felszínét, ennek révén választották ki végül az ideálisnak tűnő leszállóhelyet, míg a Hayabusha egység az Itokawa névre keresztelt aszteroidán szállt le és gyűjtött mintákat – ennek folytatása a Hayabusha 2 küldetés, amely egy hasonló manőver végrehajtását és a helyszíni vizsgálódást célozza meg egy másik aszteroida esetében. Ezen aszteroidák azonban a Holdon tapasztalthoz képest jóval kisebb gravitációs hatást fejtenek ki, így mindenképpen szükség lesz a fejlesztések tökéletesítésére.

Japán magáncégek eközben saját holdjáró célba juttatásán dolgoznak, amelyet amerikai közreműködéssel érnének el. A JAXA persze nem állna meg itt, a Hold-küldetésük sikere esetén a következő célpont (a NASA-hoz hasonlóan) a Mars lenne.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások