Közönséges eszközökké válhatnak az ujjlenyomat-szkennerek

Közönséges eszközökké válhatnak az ujjlenyomat-szkennerek

2015. május 9. 08:40, Szombat
A piac legnagyobb szereplője szerint az ajtóknál várható a legnagyobb növekedés. Az NFC nem konkurencia.

Az ekey a biometriai beléptetőrendszerek nemzetközi úttörőjének számít és az ujjlenyomatokra specializálta magát. Ilyen rendszereket készít ajtókhoz, integrál riasztókba és a szkennerek akár online átutalások engedélyezésére is használhatók. Gyakorlatilag nincs olyan márka, amibe ne tudnák beépíteni leolvasóikat. A legnagyobb növekedést az ajtógyártókkal való együttműködésből remélik. A vállalat 2004-ben dobta piacra első ujjlenyomat-szenzorját, 2007-ben pedig olyan zárat fejlesztettek ki, amelynél nem volt szükség kulcsra, csak az ujjlenyomatra. Akkoriban még sokan szkeptikusan fogadták a biometriai megoldásokat, de Leopold Gallner ügyvezető szerint napjainkra a szkepticizmust felváltotta az elfogadás.

Együttműködnek a legnagyobb német, olasz, szlovén, osztrák és cseh gyártókkal. Az üzletben nagy lehetőségek rejlenek, hiszen csak Németországban évente 1,4 millió ajtót gyártanak, ezek közül 840 000 fa- és alumíniumajtó, amelyekbe integrálható ujjlenyomat-szkenner. Ausztriában évente 80 000 ilyen ajtó készül.

Az új rendszerek esetében nem kell a szkenner felületén végighúzni az ujjbegyet, hanem elég csupán megérinteni azt és a tárolt mintával való egyezés esetén a zár azonnal kinyílik. Gallner kiemelte, hogy a Near Field Communication (NFC) technológia nem jelent konkurenciát, ugyanis egy NFC-alapú zárnál mindig szükség van kompatibilis okostelefonra is, ráadásul az NFC-alapú zárakkal ellátott ajtóknál a gyerekeket is el kellene látni okostelefonnal.

A linzi vállalat évente egymillió eurót, éves forgalmának körülbelül 12 százalékát fekteti be a termékfejlesztésbe, amelynek során együttműködik a Linzi Egyetem és a Hagenbergi Főiskola munkatársaival. Az a kutatás, amelynek során kidolgozták a szenzor ajtókba való beépítésének módját 160 000 eurót emésztett fel. Egy termék kifejlesztésének költsége átlagosan 300 000 euró. Egy ajtót 500 euróért lehet felszerelni ujjlenyomat-olvasóval, az ekey megoldás 950 euróba kerül, az összeg tartalmazza a szükséges szoftver árát is.

Gallner víziója az, hogy ötvözze az ujjlenyomatokat és az intelligens otthonokat. Az ujjlenyomat-leolvasónak köszönhetően a ház pontosan tudhatná ki érkezett haza és ennek alapján elvégezhetne bizonyos beállításokat vagy tevékenységeket, például bekapcsolhatná a HiFi-t, a lámpákat. A rendszereik minden megoldással kompatibilisek. Az ekey home alkalmazás Android- és iOS-kompatibilis, s lehetővé teszi az új minták regisztrálását vagy a régiek törlését akár az okostelefonon keresztül is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások