Nem biztosít hozzáférést az iPhone készülékekhez az Apple

Nem biztosít hozzáférést az iPhone készülékekhez az Apple

2016. február 18. 09:00, Csütörtök
A kaliforniai társaság válaszút elé érkezett és egyáltalán nem hajlik a szövetségi hatóságokkal való együttműködésre.

Egy amerikai bíró arra kötelezte az Apple-t, hogy segítsen a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) egy iPhone 5C készülék titkosításának a feltörésében. Az okostelefont Syed Rizwan Farook használta. A férfi a feleségével, Tashfeen Malikkal együtt tavaly decemberben a kaliforniai San Bernardinóban 14 embert megölt és 22 személyt megsebesített. A pár az Iszlám Állammal szimpatizált és a rendőrséggel való lövöldözés során veszítette életét.

James Comey, az FBI vezetője a múlt héten azt nyilatkozta, hogy a hivatal nem tudja feltörni az eszköz titkosítását. Már két hónap telt el és még mindig dolgoznak az ügyön. A bírói ítélet egyébként annak a vitának a folytatása, amely az iOS 8 operációs rendszer bevezetése óta tart. A fő felvetés ugyanis az, hogy az Apple megnehezíti a nyomozóhatóságok munkáját, mert az alkalmazott titkosítás miatt az adatok olvashatatlanok.


Az FBI a tömeggyilkosok kapcsolatrendszerébe remél nagyobb betekintést telefonjuk tartalma által

A mostani ítélet részeként az ügyben eljáró bíró azt követelte a társaságtól, hogy haladéktalanul hajtson végre három intézkedést. Az első, hogy ki kell kapcsolni az automatikus törlési funkciót, függetlenül attól, hogy be van-e kapcsolva az adott telefonon vagy nincs. A második, hogy az FBI számára lehetővé kell tenni, hogy a jelszavakat digitálisan is megadhassa. Míg a harmadik követelés az, hogy az Apple munkatársainak deaktiválniuk kellene azt a mechanizmust, amelyik a jelszó ötszöri rossz megadása után egy rövid időre blokkolja a készülékhez való hozzáférést. Előfordul ugyanis, hogy ilyen esetekben akár 1 órát is várni kell az újabb próbálkozásokig.

Elvárnák azt is, hogy az Apple egy olyan szoftvert készítsen az FBI számára, amelyet a hivatal ügynökei iPhone készülékekre telepíthetnek fel. A programot az Apple fejlesztőinek kellene elkészíteniük és elvárás lenne, hogy ne változtassa meg az operációs rendszert. Az óriáscégnek közölnie kellett volna azt is, hogy az egész projekt mennyibe kerül.

Az Apple az iOS 8 bevezetésével lehetőséget adott a felhasználóknak az okostelefonjuk titkosítására, így az FBI nem fér hozzá a tárolt szöveges üzenetekhez és képekhez. A titkosítás csak egy 4 betűből vagy számból álló jelszó megadása után oldható fel. Az iOS 9 esetében a jelszó már 6 betűből vagy számból állhat. A The Washington Post információi alapján az érintett iPhone telefonon már az iOS 9 fut. Matthew D. Green, a Johns Hopkins Egyetem professzora azt nyilatkozta, hogy egy 6 számból álló jelszó 22 óra alatt törhető fel. A betűkből, számokból és különleges írásjegyekből álló erősebb jelszó feltörési ideje akár 10 év is lehet.


Tim Cook, az Apple vezérigazgatója nyílt levélben reagált az ítéletre és kiemelte, hogy a kormány olyan dolgot vár tőlük, amivel nem rendelkeznek és ami túl veszélyes lenne ahhoz, hogy létrehozzák. Gyakorlatilag kiskaput kellene alkotniuk az iPhone készülékekhez. Az FBI ugyanakkor azt akarja, hogy kifejlesszék az operációs rendszer újabb verzióját, amely több fontos biztonsági mechanizmust is megkerül. Rossz kezekbe kerülve ez a nem létező szoftver lehetővé tenné minden iPhone feltörését. Amennyiben ez a technika rendelkezésre állna, akkor újra és újra alkalmazhatnák tetszőleges számú eszközön.

Kormányhivatalnokok szerint egyébként technikailag lehetséges a titkosítás feltörése és hasonló véleményt fogalmazott meg számos szakértő is, köztük Jonathan Zdziarski, Rob Graham és Dan Guido.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások