Az iOS forráskódja és a WhatsApp is az FBI célkeresztjébe került

Az iOS forráskódja és a WhatsApp is az FBI célkeresztjébe került

2016. március 16. 16:59, Szerda
Újabb fordulat következett be a konszern és az amerikai hatóságok közötti vitában: már nem elégednének meg csupán az iPhone készülékekből megszerezhető adatokkal.

A Business Insider szerint ha az Apple továbbra is megtagadja az együttműködést, akkor az amerikai igazságügyi minisztérium a közeljövőben követelheti a konszerntől az iOS operációs rendszer forráskódjának az átadását. Ez lenne ugyanakkor a legsúlyosabb, úgymond "nukleáris opció". Az Apple köteles lenne a forráskódot a különböző dokumentumokkal és kódokkal együtt átadni. Amennyiben ez megtörténne, úgy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) saját szoftvert készíthetne, amelyet eredeti Apple-programként adhatna meg és amelynek a segítségével a felhasználók okostelefonjait a tudtuk és a beleegyezésük nélkül ellenőrizhetné.

Az adatvédelmi szakemberek azonnal támadták az elképzelést. "Úgy gondoljuk, hogy egy ilyen lépés nagyon szörnyű lenne" - jelentette ki Joseph Lorenzo Hall, a Center for Democracy & Technology képviselője. Ráadásul nem szabad elfelejteni, hogy az amerikai kormány mögé a világ számos kabinetje is felzárkózna, ez pedig komolyan veszélyeztetné az iPhone-tulajdonosok magánéletét. Ugyanakkor az amerikai igazságügyi minisztérium sietett leszögezni, hogy nem ezen az úton indultak el, azonban ez a forgatókönyv, főleg akkor, ha az Apple magatartásában nem következik be komoly fordulat, könnyen lehet egy drasztikus B terv.

Korábban egy szövetségi bíró arra kötelezte az Apple-t, hogy segítsen az FBI-nak egy iPhone 5C titkosításának a feltörésében. A készüléket az a férfi használta, aki a feleségével együtt tavaly decemberben a kaliforniai San Bernardinóban 14 embert megölt és további 22 személyt megsebesített. Az Apple megtagadta a követelés végrehajtását. Az amerikai hatóságok már akkor még több készülék feltörését és egy olyan egyedi megoldás elkészítését is kérték a cégtől, ami korlátlan számú próbálkozást engedélyezne számukra a jelszavas védelem feltörésére.


Felmerült egy újabb célpont is, a WhatsApp, amely napjainkban a világ egyik legnépszerűbb kommunikációs megoldása és amely a népszerűségét részben a könnyű kezelhetőségének, részben pedig az alkalmazott titkosításnak köszönheti. A program segítségével naponta üzenetek, digitális fotók és videók milliárdjait küldik el az emberek. A The New York Times szerint a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) a WhatsAppon keresztül küldött üzenetek is érdeklik, ugyanis a titkosítás miatt a bűnözők és a terroristák is szívesen használják a platformot.

Problémát jelent viszont, hogy a titkosított üzeneteket még a WhatsApp munkatársai sem tudják elolvasni, azaz a cég nem adhat át olyan adatokat, amelyek nincsenek is a birtokában. Így egyelőre nem lehet tudni, hogy az FBI milyen formában képzeli el az információk megosztását és az együttműködést. Csak annyi világos, hogy a hivatal illetékesei egy köztes megoldást szeretnének elérni, de ezzel kapcsolatban konkrétumokat nem közöltek.

Érdekesség, hogy Ausztriában szintén felmerült a WhatsApp és a Skype ellenőrzése, de csak komolyabb ügyekben ellenőriznék a két szolgáltatáson keresztül zajló kommunikációt.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások