Dél-Korea - digitális kukkolók nyomában

Dél-Korea - digitális kukkolók nyomában

2016. október 21. 07:41, Péntek
A távol-keleti országban az elmúlt években egy új jelenség hódít, amelyet megpróbálnak visszaszorítani.

Dél-Koreában a helyiek egy része azzal szórakozik, hogy kamerákat rejt el a nyilvános illemhelyek különböző részein, a metrókban, a próbafülkékben, az éttermek asztalainál és a liftekben, hogy így kukkolhasson a nők után. Az okostelefonok elterjedtsége csak súlyosbítja a helyzetet és az elkészített felvételeket gyakran feltöltik ezeket megosztó pornóoldalakra. A jelenséget számos helyi csoport próbálja meg visszaszorítani és azok tagjai igyekeznek felkutatni a kamerákat, továbbá lebuktatni a digitális leskelődőket. A tagok között egyaránt vannak városi hivatalnokok és rendőrök, akik különleges eszközökkel igyekeznek megtalálni a rejtett kamerákat.

Az egyik csoport tagja a 49 éves Park Kwang-Mi, aki átvizsgálja a vécék peremét, a tetőn lévén szellőzőket, a vécépapírtartókat és más lehetséges rejtekhelyeket. A kukkolók ugyanis kreatívak, mindig újabb helyeket találnak a kameráik elrejtésére. Park közölte, hogy az egész szituáció nagyon bizarr, de az különösen, hogy vannak olyan emberek, akik megnézik ezeket a videókat. Gondoskodni akarnak arról, hogy a nők biztonságban érezzék magukat.


Az úgynevezett Upskirt-anyagoknak Dél-Koreában nagy hagyományuk van, de a technológiai fejlődéssel - elsősorban az okostelefonok elterjedésével - rendkívül gyorsan megnőtt az elkészített és az internetre feltöltött felvételek száma. Számos férfi használ már olyan okostelefonos alkalmazásokat, amelyek segítségével beláthatnak a metrón utazó nők szoknyái alá vagy összegyűjthetik a különböző vécés videókat. A helyzet annyira súlyossá vált, hogy a helyi előírások alapján az értékesített mobiloknak jól hallható hangot kell kiadniuk a fényképek készítésekor. De az elkövetők reagáltak erre és például miniatűr kamerával rendelkező golyóstollakat kezdtek használni.

Hyun Heun-Ho rendőr hozzátette, hogy népszerűek a jól felszerelt karórák is. Hyun annak az egységnek a tagja, amelyet 1987-ben alapítottak és amely kifejezetten a metrókban tevékenykedik. Évekkel ezelőtt az elsődleges cél a lopások és a zsebtolvajlások megakadályozása volt, de mára a fő problémát szinte kizárólag a szexuális zaklatások és a digitális kukkolások jelentik. A hivatalos rendőrségi statisztikák alapján 2010-ben 1110 ilyen esetet regisztráltak, míg 2014-ben már 6600-at. Ezeket a bűncselekményeket legfeljebb 10 millió wonos (9100 dolláros) pénzbüntetéssel vagy 5 évi börtönnel büntetik.

A Hyun és kollégái által őrizetbe vett férfiak 20 és 30 év közöttiek, s az összes társadalmi réteget képviselik. A férfiak többsége a letartóztatás után sírni és könyörögni kezd, majd azt kéri, hogy hagyják futni őket. A leggyakrabban arra hivatkoznak, hogy csak kíváncsiak voltak. A legutóbbi tettesek között volt egy lelkész, aki a nőket a liftben filmezte le, valamint egy ápoló és egy szülész, akik a betegeket és a nővéreket az öltözőkben videózták le, majd az anyagokat megosztották a világhálón. Még a dél-koreai úszócsapat vezetőedzőjének is le kellett mondania, mert két sportoló a női versenyzők öltözőkabinjaira kamerákat szerelt fel.

A nők nehezen tudnak védekezni az ilyen esetek ellen. Az egyik megoldás az, hogy nem használják a nyilvános illemhelyeket, de ha mégis kénytelenek bemenni, akkor igyekeznek jól szétnézni. Amennyiben liftbe szállnak be és férfiak vannak mögöttük, akkor ajánlott megfordulva belenézniük a szemükbe, ami elbizonytalaníthatja az elkövetőket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások