Van mit tanítanunk IT-biztonságról a Közel-Keletnek

Van mit tanítanunk IT-biztonságról a Közel-Keletnek

2016. november 2. 08:16, Szerda
Magyarország ilyen téren fejlett piacnak számít, de a régióra jellemző zárkózottság miatt nehéz betörni oda.

"A magyar szürkeállomány abszolút versenyképes külföldön is" - mondta Gulyás Péter, a vállalati kibervédelemmel foglalkozó Quadron ügyvezető igazgatója. A sajtóbeszélgetést annak kapcsán szervezték, hogy a Symantec korábbi vezetői által alapított cég komoly üzletet ütött nyélbe Kuvaitban, és a QualityNet internetszolgáltatóval kötött partneri megállapodásuk révén megnyílik számukra az út az arab világ felé. Ez a 3,5 milliós ország legnagyobb internetszolgáltatója, ők nyújtanak netet a kormányzatnak, biztosítóknak és bankoknak egyaránt. Elmondása szerint a kapcsolat lassan épült fel, katari, dubaji és más helyi konferenciákon, expokon mutatták be a cégüket, eközben próbálva felmérni azt is, mennyire van keresnivalójuk ezekben az országokban.

"A fenyegetettség sokkal magasabb szinten van, az igények sokkal dinamikusabban fejlődnek, és a pénzügyi erőforrások szempontjából is kedvező helyzetben vannak, de persze a fizetési fegyelem még kiderül milyen szinten alakul. Azt tapasztaltuk, hogy évekkel mögöttünk járnak, a fejlődő gazdaságokhoz képest is bőven van még tudásbeli lemaradás. Magyarország már jó ideje egy magasan szabályozott környezetben van, és számukra is releváns dolgokat tudtunk mutatni" - mondta Gulyás Péter. Szándékosan nem a legnagyobb országgal, Szaúd-Arábiával nyitottak, mert az sok szempontból (méretileg, geopolitikailag stb.) viharzónának számít.


A helyi országokra általánosan jellemző, hogy nem lehet ki-be repkedni, azaz csak megfelelő elkötelezettséggel, valós tudás-átadással lehet üzletet kötni. Ezt a tény, miszerint egy idő után bizonyos képességeikre nem lesz szükség, bevállalták, mivel úgy vélik, hogy hosszú távon ők is fejlődnek, és ez a távolság ugyanúgy meg fog maradni.

Talán a legfontosabb folyamat, amiről Gulyás Péter beszámolt, az az internetszolgáltatók szerepének változása. "A szolgáltatókból egy újabb értékesítési csatorna alakul ki a technológiai, informatikai cégek számára. Hozzájuk van láncolva egy jó nagy ügyfélkör - magánemberek, cégek és kormányzati szervezetek -, és mindegyiknek van saját csapata és szakmai háttere. Emellett a telekommunikációs piac nyereséghányada az elmúlt években elég erősen elkezdett szűkülni, emiatt új lehetőségeket keresnek. Ez nem csak magyarországi trend." Ebből a visszaesésből jelenthet kitörést egy új szolgáltatással való kiegészítés, például az informatikai biztonság értékesítése.

Indulásként hat hónapos időszakra írtak alá, ez tulajdonképpen a próbaidő. 2017-ben 1-2 millió dollár árbevétellel számolnak, amely néhány év alatt akár 5-10 millió dollárra nőhet. Elengedhetetlen a folyamatos személyes jelenlét, egy emberük folyamatosan kint van, aki segíti a cég saját csapatát. A kapcsolatot a vallási ünnepek rugalmas volta és a helyi, finoman szólva sem németes fegyelmezettségű munkakultúra nehezíti.

"Egy dinamikusan fejlődő társadalomról és infrastruktúráról beszélünk, amely korszakokat ugrik át a technológiában és nem követi a hagyományos szabványokat. Nagyon sokat kell tennünk azért, hogy felhozzuk őket arra a szintre, hogy a modern technológiát értelmesen tudják kezelni." - hívta fel a figyelmet Gombás László műszaki igazgató. Hosszabb távú célként az ázsiai régió lebeg a szemük előtt, pár év múlva Szingapúrban és Hong Kongban szeretnének megjelenni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások