A kiborgok megjelenése lesz az élet legnagyobb forradalma

A kiborgok megjelenése lesz az élet legnagyobb forradalma

2017. február 28. 10:00, Kedd
Az egyik válaszra váró kérdés az, hogy az emberek mikor szerzik meg az ellenőrzést a bennük lévő világ felett.

Yuval Noah Harari 1976-ban született Haifában és történelmet tanít a Jeruzsálemi Héber Egyetemen. Az emberiség rövid története című bestsellerét kétmillió példányban adták el, míg a Homo Deus című új kötetében egy olyan jövőt festett le, amelyben az emberek gépekké válnak. A szakember szerint a technológiai fejlődésnek köszönhetően hamarosan Istent játszhatnak majd az emberek és az emberiség "a legnagyobb frissítés" előtt áll. Harari 2015 májusában azt nyilatkozta, hogy körülbelül 200 év múlva nyílhat az embereknek lehetőségük arra, hogy kiborggá változtassák magukat. Ez a folyamat azonban komoly költségekkel járna, így csak a gazdagok engedhetnék meg maguknak. Az emberiség ugyanakkor biológiai javításoknak köszönhetően is megváltozhat, például a színvak Neil Harbisson fejében egy olyan kibernetikus implantátum található, ami lehetővé teszi, hogy hallja a színeket. Ő az első ember, akit hivatalosan is elismertek kiborgként.

"Az elmúlt 1000 évet mi, emberek azzal töltöttük, hogy megtanuljuk, miként uralhatjuk a minket körülvevő természetet, az erdőket, állatokat és folyókat. Lépésről-lépésre megszereztük a hatalmat a környezetünk felett. A 21. század legnagyobb átalakulása az lesz, hogy megszerezzük az ellenőrzést a bennünk lévő világ fölött is. Nagyon komplex dologról van szó. Ma gyakorlatilag ugyanazokban a testekben és agyakban élünk, amelyekben az elődeink is éltek 50 000 évvel ezelőtt. De hamarosan már nem csupán jobb autókat és ruhákat fogunk készíteni, hanem újszerű, jobb emberi testeket és agyakat, s talán valami teljesen új, mesterséges tudatot is létre fogunk hozni. Ez lesz a legnagyobb forradalom az élet kezdete óta ezen a bolygón."

"Négymilliárd év evolúció után elértük azt a határt, ahonnan a mesterséges intelligencia és a biotechnológia összeolvadásának köszönhetően kiválthatjuk a természetes kiválasztódást. Az a Homo sapiens sapiens, amely immár 10 000 éve létezik, ebben az évszázadban eltűnik majd. Istent fogunk játszani. Az IT és a biotechnológia fejlesztéseit felhasználjuk majd, s fajként ezzel hatalmas frissítést hajtunk végre magunkon. Az utódaink annyira erősen fognak különbözni tőlünk, amennyire mi különbözünk a csimpánzoktól. Sőt, az emberek arra törekednek majd, hogy halhatatlanok legyenek. Teljesen újratervezzük a testünket."

"A közelmúltban a DNS-manipulációval kapcsolatos kutatások területén hatalmas előrelépések történtek. Hamarosan képesek leszünk az olyan folyamatokat, amelyek korábban évmilliókig tartottak, néhány évre rövidíteni. Kiváló emlékezetet vagy szexuális potenciát hozhatunk létre, és ez csak az első lépés lesz. Az igazán radikális ugrás az lesz, amikor szerves és mesterséges részeket fogunk ötvözni, s kiborgokat létrehozni. A tudomány azon dolgozik, hogy agy-számítógép interfészeket alakítson ki. Amennyiben sikerül az áttörés, mesterséges szerveket vagy füleket és szemeket integrálhatunk a testünkbe, az agyunk pedig úgy vezérli majd ezeket, mint a természetes szerveinket. Az ember és a gép akkor egy egység lesz" - jelentette ki az író.


Yuval Noah Harari hozzátette, hogy e dolgok közül már sokat kutatnak napjainkban is, a Google, az Apple vagy a Baidu a biotechnológia területére is betette a lábát. Természetesen a jövő nem jósolható meg, nyitott kérdés például, hogy az emberiség az új technológiákat, például a mesterséges intelligenciát, miként használja majd fel. De egyet nem tehetünk: nem tudjuk feltartóztatni a technikai változást. A kutatók jelenleg nanorobotokat fejlesztenek, amelyek kisebbek, mint a vérsejtek. Ezekből a nanorobotokból több milliót akarnak bejuttatni a véráramba, ahol többek között ellenőrizhetik majd a szerveket és azok működését, felfedezik a betegségeket és megtámadják a rákos sejteket. Egy ilyen bionikus immunrendszert folyamatosan ki lehet egészíteni utólag újabb és újabb védelmi mechanizmusokkal, így a vírusoknak és a baktériumoknak nem lesz többé esélyük.

S a harmadik lépésben talán egy teljesen mesterséges életformát is létrehozhat az emberiség. Néhány tudós hiszi, hogy 50 vagy talán 200 éven belül mesterséges tudatot alakíthatunk ki a számítógépekben vagy a saját tudatunkat tölthetjük át egy számítógépbe és virtuális 3D-világokat fedezhetünk fel. Képzeljük el, hogy valaki egy agyi interfészen keresztül hozzáférést szerezhet egy másik személy gyermekkori emlékeihez. S ilyenkor felmerül, hogy meddig tart az egyik ember és hol kezdődik a másik? Az identitással kapcsolatos koncepció darabokra törhet.

Az embereknek ugyanakkor lesz választási lehetőségük a magánélet és a jobb egészség között. A többség alighanem az utóbbit fogja választani. Vagy a Google vagy az állam számára hozzáférést adnak majd a testükkel kapcsolatos adatokhoz - cserébe egy hosszabb életért. Az emberiség fajként eleinte nagyon kicsi közösségekben élt és a túlélés jelentős mértékben e zárt csoportok tagjainak képességeitől függött. De a történet folyamán az emberek egyre inkább úgy élnek, mint a hangyák, amelyek növekvő kolóniákban élnek. Ezekben a kolóniákban a túlélés már a tagok folyamatos együttműködésétől függ. Amennyiben az immunrendszer nanorobotokból fog állni, úgy az emberek élete szó szerint a külső frissítésektől függ majd.


"De mi van, ha nem mindenki engedheti meg magának a frissítéseket és az is kérdés, hogy az emberiség milyen szerepet fog betölteni egy mesterséges szuperintelligenciákkal teli társadalomban. Az önállóan közlekedő autók, az orvosi robotok és a gépi fordítók miatt nem lesz szükség taxisokra, orvosokra és fordítókra. Nem az lesz a kihívás, hogy ezeket az embereket miként lehet majd élelmezni, mert az már ma is megoldható lenne jobb elosztással és a pazarlás megszüntetésével, hanem az, hogy ezen emberek életének értelmet adjanak és foglalkoztassák őket. Eddig ugyanis senki sem fejlesztett ki egy jó modellt ezzel kapcsolatban."

"Néhányan azt mondták, hogy a számítógépes játékok fogják jelenteni a megoldást. Az emberek egyre több időt töltenek majd a virtuális világokban. Ez számukra sokkal érdekesebb tevékenység lesz, mint minden, ami a valóságban megélhető. Az emberek legalább 2000 éve igazán különleges virtuális valóság játékot játszanak. Mi ezt vallásnak nevezzük és ez a játék több milliárd bolygólakó életének ad értelmet. A vallásban az emberek mindig is olyan törvényeket szabtak meg, amelyek csak az ő képzeletükben léteztek: például, ha valaki elmegy gyónni, akkor jó pontokat kaphat, ha pedig bűnt követ el, akkor rossz pontokat. S, aki életében elég pontot gyűjt össze, az a halál után eléri a következő szintet."

"Így tekintve az az ötlet, hogy az emberiség 50 éven belül főleg a kibertérben élhet és ott játékokkal múlathatja az időt, nem is lenne olyan új, mint ahogy azt sokan gondolják. A fiatalok élete így radikálisan megváltozik és újra fel kell találniuk magukat. A változás tempója hamarosan olyan gyors lesz, hogy sok dolog, amit a fiatalok megtanulnak, 40 éves korukra haszontalanná válik. S, ha nem változtatnak magukon, akkor lényegtelenné válnak. Súlyosbító tényezőként még azt is alig fogják megérteni, hogy mi történik körülöttük."


"Az egész világ már most is identitásválságban van a felgyorsult technológiai fejlődés és a társadalom radikális változásai miatt. Miután a világ egyre kaotikusabb és egyre veszélyesebb lesz, így az emberek elveszítik azt a képességüket, hogy megértsék, kicsodák. Ezért egyre nagyobb stabilitásra vágynak. Sok szakértő például a Brexitet és Donald Trump felemelkedését a fejlődésre adott válasznak tartja. Az emberek nem értik a körülöttük lévő világot, ezért a múltba nyúlnak vissza és a hagyományos dolgokhoz ragaszkodnak, legyenek azok vallási vagy nemzeti dolgok, és azokat mindenek felett állónak tartják."

"A kapitalizmusban mindenki számára ott a lehetőség, hogy vásároljon és azt tegyen, amit akar. Csak egy dologra nincs lehetőség: a rendszer elhagyására. Amikor az európaiak meghódították Ausztráliát, akkor a bennszülöttek sem mondhatták azt, hogy köszönjük, de nem kérjük a modern világot. Ugyanilyen lesz a világ meghódítása is a mesterséges intelligencia és a géntechnika segítségével. Amennyiben a kőkorszakba utazhatnék, akkor nem tudnám, hogyan jutnék valami ételhez, mert csak annyit tudok miként vásároljak be a szupermarketben. Ugyanígy a jövőben nem rendelkeznék a túlélés képességével. De valószínű, hogy még a túléléshez szükséges test sem állna a rendelkezésemre" - szögezte le végül a szakember.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások