Mégis vannak kiskapuk a Huawei termékeiben?

Mégis vannak kiskapuk a Huawei termékeiben?

2019. február 27. 08:40, Szerda
Német szakemberek mondtak ellen a kínai gyártó állításainak.

Dennis Zuo, a Huawei németországi vezetője korábban visszautasította a hálózati felszereléseikkel kapcsolatos biztonsági aggodalmakat. Ugyanakkor kiszivárgott, hogy a kínai kiberbiztonsági törvény előírásai alapján az összes helyi társaság köteles a birtokába kerülő minden nemzetbiztonsági szempontból fontos adatot továbbítani a hivataloknak. A Huawei erre úgy reagált, hogy nem tárol adatokat, hiszen csak hálózati felszereléseket szállít az ügyfeleinek. Az adatokat kizárólag a helyi hálózatüzemeltetők őrzik meg.

A berlini Mercator Institute for China Studies (MERICS) bizalmas munkaanyagot készített és a dokumentumot elküldte kormányhivatalnokoknak, parlamenti képviselőknek és más kiválasztott személyeknek. Az 5 oldalas tanulmány elsősorban a német szövetségi parlament külügyi bizottságának tagjaira gyakorolt komoly hatást.

A MERICS szakértői leginkább azt emelték ki, hogy jelenleg nincs megfelelő alapja annak, hogy a kritikus infrastruktúrák és adatok tekintetében bizalmas együttműködést lehessen kialakítani Pekinggel. Az anyag készítői kiemelték, hogy a legfontosabb negatív tényezők "a kínai általános politikai és jogi környezet", valamint "a nemzetközi jog szelektív semmibevétele" a kínai vezetők által. A kínai állami sajtó a nyugati világot "rendszerkonkurensként" és "politikai ellenjátékosként" állítja be, s "ez tükröződik a politikai döntésekben is, valamint a szabályozásban és a törvényalkotásban".

A szakemberek rámutattak, hogy az az állítás, miszerint a Huawei termékben nincsenek kiskapuk, egyszerűen hihetetlenek. A MERICS szakértők leszögezték, hogy pontosan tudják, hogy vannak ilyen kiskapuk, igaz, karbantartási, frissítési célokra. A vállalat egy komoly esetben még ha akarná sem tudná elkerülni, hogy teljesítse a kínai biztonsági hivatalok követeléseit. S az az érv is félrevezető volt, hogy az óriáscéget jogi úton nem kényszeríthetné sem a kínai állam, sem a helyi kommunista párt a bizalmas adatok kiadására. Ezt ugyanis mind az új kínai állambiztonsági törvény, mind a valós jogi és közigazgatási gyakorlat segítségével kikényszeríthető.

Frank Pieke, a MERICS igazgatója úgy vélte, hogy komoly kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a Huawei mennyire tudna ellenállni a kínai kormány követeléseinek. S ez már csak azért is igaz, mert Peking stratégiai eszközként tekint a gyártóra. A szakember azt mondta, hogy "rendkívül elővigyázatosnak" kell lenni a Huawei rendszereinek beszerzésekor, de az általános bojkottot elutasította. Az 5G-technológia alapból is sebezhető az állami hozzáférésekkel szemben, ezért is lenne fontos, hogy a piacon tisztességes versenykörülmények legyenek.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások