Tajvannak nagyon nem tetszik a harciasan Kína-ellenes amerikai retorika

Tajvannak nagyon nem tetszik a harciasan Kína-ellenes amerikai retorika

2023. április 25. 00:17, Kedd
Tajvan azt szeretné, ha az USA mérsékelné Kína-ellenes álláspontját, mert a szigetországban gyártott chipekre való támaszkodás veszélyeiről szóló rémhírek ártanak az ország üzleti érdekeinek.

Tajvani tisztviselők informális megbeszéléseket folytattak amerikai kollégáikkal, hogy igyekezzenek visszaszorítani azokat a szólamokat, amelyek szerint veszélyes a náluk gyártott chipekre támaszkodni. Ezek persze nem légből kapott mondatok, mert Kína szerint ugye Tajvan egy szakadár tartomány, amelyet szükség esetén katonai erővel fog visszaszerezni. A covid-járvány elején a chipek iránti kereslet megugrott, és a technológiai piacot sújtó hiány rávilágított Tajvan stratégiai jelentőségére, és arra, hogy a globális félvezetőipar mekkora része koncentrálódik egyetlen kis szigeten. Becslések szerint a globális gyártókapacitások 48 százaléka, és a 16 nm-es vagy annál kisebb node-ok kapacitásának 61 százaléka Tajvanon található.

A Bloomberg cikke szerint tajvani tisztviselők szavai visszafogására kérték Gina Raimondo amerikai kereskedelmi minisztert, aki "tarthatatlannak" és "nem biztonságosnak" ítélte a Tajvanról származó chipszállításokra való amerikai támaszkodást. Raimondo korábban arra figyelmeztetett, hogy az USA "mély és azonnali recesszióba" kerülhet, és hatalmas biztonsági kockázatokkal nézhet szembe, ha elveszíti a tajvani félvezető-ellátáshoz való hozzáférést.

Tajvan Kína és az USA között próbál egyensúlyozni. A sziget félvezetőipara jelentős mértékben hozzájárul a gazdaságához, és olyannyira létfontosságú, hogy Kína inváziója esetén számíthat az USA segítségére. Washington azonban most úgy próbálja minimalizálni az importált chipektől való függőséget, hogy hatalmas állami támogatással saját hazai gyártókapacitást épít ki. Ebben segít nekik a tajvani félvezetőóriás, a TSMC, amely két új nagy arizonai gyártóüzemet hoz létre. Ezek azonban várhatóan még mindig csak a TSMC teljes tajvani gyártókapacitásának töredékét fogják biztosítani. A TSMC állítólag elégedetlen az amerikai állami támogatásokkal, mert azokat Washington kemény feltételekhez köti. 15 milliárd dollárt szeretnének kapni, de a jelentéstételi követelmények részletes értékelést írnak elő a tervezett pénzforgalomról, a beruházások megtérüléséről és a telephelyek nyereségességéről.


A MediaTek elnöke, Tsai Ming-kai

A Mediatek tajvani félvezetőgyártó vállalat vezetője szintén arra panaszkodott, hogy az amerikai szankciók ártanak az olyan kis- és középvállalkozásoknak, mint az övé, és valójában segítik a kínai versenytársaikat, mivel Peking kormányzati támogatásokat irányít hozzájuk. "Jelenleg a tajvani IC-tervezési iparág olyan aggodalmakkal néz szembe, mint a kínai szereplők gyors felemelkedése, a hazai tehetségek súlyos hiánya és a fejlett technológiákba/termékekbe beruházó kevés szereplő. Sürgősen intézkedéseket kell hozni a jelenlegi versenyelőny és piaci pozíció megszilárdítása érdekében" - mondta Tsai Ming-kai elnök.

A TrendForce kutatóintézet nemrégiben közzétett jelentése szerint a Kínával szembeni amerikai szankciók valójában növelhetik a globális függőséget egy másik ázsiai gazdaságtól, Dél-Koreától. Ennek oka, hogy az amerikai korlátozások megakadályozzák a gyártókat abban, hogy Kínában fektessenek be a termelésbe, és a két legnagyobb memóriachip-gyártó koreai székhelyű, a harmadik helyen pedig az amerikai Micron áll. E három beszállító tervei alapján a TrendForce becslése szerint Dél-Korea részesedése a globális DRAM-kapacitásból tovább nő, és 2025-re elérheti a 65 százalékot, míg Kína részesedése évről évre csökken.

Eközben a chipgyártó berendezések gyártói közölték, hogy az amerikai szankciók ellenére idén valójában a Kínába irányuló eladások növekedésére számítanak. Míg a fejlett litográfiai berendezések értékesítésére vonatkozó korlátozások már érvényben vannak az amerikai Lam Research esetében, és folyamatban vannak a holland ASML esetében is, a Reuters szerint mindkét vállalat arra számít, hogy a kevésbé fejlett berendezések Kínába történő szállítása növekedni fog az elektromos járművekben használt chipek iránti kereslet miatt. Az ASML a héten jelentette be 2023 első negyedévére vonatkozó eredményeit, amelyek 6,7 milliárd eurós (7,3 milliárd dollár) nettó árbevételt mutattak, szemben a 2022 utolsó negyedévének 6,43 milliárd eurós árbevételével,

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások