A SUSE létrehoz egy Red Hat kompatibilis disztribúciót

A SUSE létrehoz egy Red Hat kompatibilis disztribúciót

2023. július 12. 09:05, Szerda
A SUSE ma bejelentette, hogy létrehozza a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) hard forkját, és ezt a RHEL-kompatibilis disztribúciót tovább fogja fejleszteni és karban fogja tartani. A SUSE az elkövetkező években 10 millió dollárt fektet be ebbe a projektbe. A dolog finoman szólva is meglepő, mert az, hogy egy nagy nyílt forráskódú vállalat egy másik nagy nyílt forráskódú vállalat projektjét forkolja nyílt támadást jelent. Ilyenkor az eredeti Linux kernelből készül egy másolat, amelyet az eredeti kernel fejlesztői a továbbiakban nem támogatnak. De a SUSE nem véletlenül teszi ezt most, és valószínűleg a nyílt forráskódú közösségben sokan fogják őket támogatni. Kifejtjük, hogy miért.

A kezdeti időkben a nyílt forráskód egy mozgalom volt, talán még vallásnak is lehet nevezni. Hosszú ideig a kockák és olyan aktivisták játszótere volt, akik szoftvereiket nyíltan fejlesztették és folyamatos téma volt a licencek kérdése. Mindez az elmúlt évtized során üzleti modellé alakult át, és azóta is feszültség van a kereskedelmi érdekek - amelyeket gyakran a világ legnagyobb vállalatai irányítottak - és a nyílt forráskód közösségvezérelt, aktivista oldala között. A két oldal jobbára egyensúlyban maradt az évek során és megtalálta a módját az egymás mellett élésnek. Időnként előfordulnak összecsapások, mint például néhány évvel ezelőtt, amikor számos nyílt forráskódú vállalat megváltoztatta a licenceit, miután az Amazon elkezdett olyan saját termékeket bevezetni, amelyek nagyrészt nyílt forráskódú projekteken alapultak. Az elmúlt hetekben egy új nyílt forráskódú harc kezdetét láthattuk. A szereplők a Red Hat és számos Linux-disztribúció, valamint a Red Hat Enterprise Linux-kompatibilis disztribúciókat kínáló más gyártók, de a téma örök, és a lényeg nem sokban különbözik a korábbi vitáktól.

Ahhoz, hogy megértsük, mi történik itt, vissza kell mennünk néhány évet. A Red Hat 2014-ben, a CentOS közösségben kialakult nagy felfordulás után felvásárolta a CentOS-t, egy a RHEL-hez kötött nem kereskedelmi Linux-verziót. 2020 végén a Red Hat döntő változást hajtott végre a CentOS Linuxon, és elindította a CentOS Stream-et, egy "gördülő előzetest" arról, hogy milyen lesz a következő RHEL. A cél a a fejlesztők közötti visszacsatolási hurkok lerövidítése volt. Ha például el akartak készíteni egy bonyolult hálózati funkciót, akkor az ötlet szerint a közösség elvégezné a munkát a CentOS-ben, majd az később megjelent volna a RHEL-ben. Azonban ez azt is jelentette, hogy a CentOS és a RHEL már nem volt 100%-ban kompatibilis, ami elég nagy port kavart a közösségben. Sokak szerint a Red Hatra nyomást gyakorolt az IBM - amely 2019-ben 34 milliárd dollárért vásárolta fel a vállalatot -, hogy ezt a megközelítést alkalmazza. Wim Coekaerts, az Oracle Linux fejlesztési vezetője nyílt levélben támadta be az IBM-et, mert az a nyílt forráskódú közösség kárára próbál hasznot húzni.

Számos CentOS közreműködő levált és új disztribúciókat indított, a Rocky Linuxot és az Alma Linuxot. Ez természetesen nem tetszett a Red Hatnak, nyilvánvalóan sértette a cég kereskedelmi érdekeit, és úgy döntöttek, hogy megszüntetik a RHEL forráskódjának nem ügyfelek számára történő ingyenes terjesztését. Az csak az ügyfelek számára elérhető - akik legálisan nem oszthatják meg. A cég a jövőben csak a CentOS Stream terméke forráskódját teszi közzé a világ számára. Ezzel a céljuk az volt, hogy visszatartsák a kódfejlesztéseket az olyan projektektől, mint az AlmaLinux, a Rocky Linux, az EuroLinux és az Oracle Linux, mert ugyan legális volt a Rocky és Alma leválása, de a Red Hat szemszögéből nézve ez azt jelentette, hogy a termékükre valaki rátette a saját logóját, és nekiállt elszívni a felhasználóit, hogy inkább az ő verziójukat használják. A Rocky közösség viszont szándékosan nem akart egy újabb szabványt létrehozni, megpróbáltak minél kompatibilisebbek lenni.

Tehát a CentOS Stream a RHEL jövőjének előzetese. Ez a RHEL-en való futtatáshoz termékeket vagy illesztőprogramokat fejlesztő cégeknek hasznos, de a szélesebb RHEL felhasználói közösséget nem nagyon érdekli a Stream. A lépéssel a Red Hat lényegében megölte fizetős zászlóshajó termékének saját hivatalos ingyenes verzióját, és ehelyett áttértek egy ingyenes tesztverzió felajánlására, amit sok pozitív hangvételű, a közösség bevonásáról szóló körmondattal kísértek. Bradley Kuhn, a Software Freedom Conservancy munkatársa szerint ez a vállalati ügyfelekért folytatott harc csak árt a nyílt forráskódú közösségnek. "Az IBM Red Hatnak önként és azonnal fel kellene hagynia ezzel a gyakorlattal" - mondta Kuhn. "A Red Hat régóta büszke arra, hogy erkölcsileg az Oracle fölött áll. Az Oracle egész üzleti modelljének középpontjában az áll, hogy agresszív saját licenceléssel rettegésben hagyja ügyfeleit. Szomorúan látom, hogy a RHEL üzleti modellje egyre inkább ebbe az irányba hajlik.


A GPL (General Public License, azaz az általános célú nyílt forráskódú licenc) feltételei szerint a Red Hat csak a RHEL binárisokat kapó fizető ügyfeleknek köteles forráskódot biztosítani, és emiatt a Red Hat döntés miatt határozott úgy a SUSE, hogy létrehoz egy új, RHEL-kompatibilis Linux-disztribúciót. Más nagyon nem tehette volna ezt, mert az Oracle kivételével a többi gyártónak nincsenek meg az erőforrásai egy hard fork fenntartásához és egy közösség létrehozásához. A SUSE már több mint 30 éve létezik, és bár voltak hullámvölgyei (és tulajdonosai), ismert és megbízható entitás.

"Ez a SUSE mélyen gyökerező elkötelezettségét mutatja az innováció előmozdítása és a közösség által vezérelt fejlesztés ápolása iránt, és megerősíti a nyílt forráskódú szoftverek alapvető értékeit. Felkérjük a közösséget, hogy aktívan vegyen részt és működjön együtt ezen alapvető fontosságú szoftver jövőjének az alakításában" - mondta Thomas Di Giacomo, a SUSE technológiai igazgatója és vezérigazgatója. "Szilárdan hiszünk abban, hogy ez az új RHEL-kompatibilis Linux-disztribúció a SUSE portfóliójával együtt segít a közösségnek és az ügyfeleknek eligazodni a vállalati Linux, a felhőalapú számítástechnika, a konténerizáció, az AI/ML és más feltörekvő technológiák példátlan fejlődésében."

De mit szól mindehhez a Red Hat? Nyilván nem örülnek. "A Red Hat Enterprise Linux forkolása annak bizonyítéka, hogy a nyílt forráskód szellemét követjük, és hogy a RHEL forráskódja továbbra is szabadon elérhető mindenki számára" - mondta el Gunnar Hellekson, a Red Hat Red Hat Enterprise Linux alelnöke tegnapi nyilatkozatában. "A világ gazdag Linux-disztribúciókban, és a nyílt forráskódú modell megfelelően működik, összességében erősíti a közösséget."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások