Kína meg­akadályozta, hogy az Intel megvegyen egy félvezető­gyártó céget

Kína meg­akadályozta, hogy az Intel megvegyen egy félvezető­gyártó céget

2023. augusztus 17. 11:40, Csütörtök
Az Intel bejelentette a Tower Semiconductorral kötött 5,4 milliárd dolláros felvásárlás felmondását, amely közelebb vitte volna ahhoz a "céljához, hogy az évtized végére a világ második legnagyobb félvezető-bérgyártójává váljon".

Tegnap lejárt az üzlet befejezésének határideje, miután a technológiai cégek nem tudták időben megszerezni a hatósági jóváhagyást Kínában - áll az Intel sajtóközleményében. Az Intel és a Tower 2022 februárjában állapodott meg az üzletről. Az e heti elvetése várható volt, mivel a kínai hatóságok hónapok óta csak húzták az időt. A felvásárlást békés úton szüntették meg, az Intel 353 millió dolláros felbontási díjat fizet ezért a Towernek. "A Tower iránti tiszteletünk csak nőtt a folyamat során, és a jövőben is keressük a közös együttműködés lehetőségeit" - mondta Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója.

Az Intel számára ez a kudarc véget vetett annak a tervnek, hogy a félvezetőipar gyorsan növekvő részén terjeszkedjen, kihasználva a Tower szakértelmét az olyan régebbi chipek gyártásában, amelyeket még mindig használnak például az elektromos járművekben. Az összeolvadással az Intel megszerezte volna a Tower üzemeit és ügyfeleit, ami az Intelnek nagy előnyt jelenthetett volna a domináns Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) ellenében.

A TSMC-től mint chipszállítótól való függőség csökkentése világszerte prioritássá vált a hazai chipellátás növelésére törekvő kormányok számára, nem csak a logisztikai láncok megszakadása miatt a pandémia során, hanem mert tavaly Mark Liu, a TSMC elnöke is arra figyelmeztetett, hogy a fokozódó feszültségek miatt Kína megszállhatja Tajvant, és a világ legfejlettebb chipgyárát "működésképtelenné teheti".

Az USA megpróbálja rávenni a TSMC-t, hogy az chipgyárakat nyisson Arizonában, de ezek az erőfeszítések késlekednek, mivel a TSMC állítása szerint az USA-ban nincs elegendő szakképzett munkaerő. Az amerikai állami finanszírozásra ráugrottak más chipgyártók is, mint például az Intel, és ezek egyre fontosabbá válnak az Egyesült Államok számára, mivel stabilizálni tudják a chipipart. "Az Intel elkötelezett a végponttól végpontig tartó vezető szerep, az innováció és a gyártás visszaállítása mellett itt az Egyesült Államokban" - mondta Gelsinger.

Az Intel számára 2022-ben létfontosságú volt a nyereségesség helyreállítása, és az új chippiacokon való terjeszkedést a Towerrel kötött üzlettel próbálták biztosítani. Most az Intel Tower fúzióval kapcsolatos álmai szertefoszlottak, főként az amerikai-kínai feszültségek fokozódása miatt. A chiptechnológiáért folytatott gazdasági háború a világ két szuperhatalma közötti ellenségeskedés egyik fő forrásává vált. Ez a feszültség egyre inkább arra ösztönzi Kínát, hogy blokkolja az USA számára előnyös félvezető-üzleteket és megnehezítse az olyan vállalatok számára, mint az Intel, hogy hatósági jóváhagyást szerezzenek Kínában.

Stuart Pann, az Intel Foundry Services vezető alelnöke és vezérigazgatója a sajtóközleményben elmondta, hogy az Intel továbbra is nagyra törő növekedési céljaiért dolgozik. "2021-es indulása óta az Intel Foundry Services egyre nagyobb teret nyert az ügyfelek és a partnerek körében, és jelentős előrelépéseket tettünk azon célunk felé, hogy az évtized végére a második legnagyobb globális bérgyártóvá váljunk" - mondta Pann. "A világ első nyílt rendszerű üzemeként differenciált ügyfélérték-ajánlatot építünk ki, amelynek technológiai portfóliója és gyártási szakértelme a hagyományos ostyagyártáson túlmutató, a csomagolást, a chiplet-szabványokat és a szoftvereket is magában foglaló technológiai portfólióval és gyártási szakértelemmel rendelkezik."

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások