Németország ki fogja tiltani a Huawei-t

Németország ki fogja tiltani a Huawei-t

2023. augusztus 22. 11:16, Kedd
A német belügyminiszter szerint nem számít, hogy mennyibe kerül, mert komoly biztonsági kockázatról van szó.

Nancy Faeser (SPD) belügyminiszter interjút adott a Handelsblattnak, amelyben egyértelmű kritikát fogalmazott meg az olyan hálózatüzemeltetőkkel szemben, mint a Deutsche Telekom. A német 5G mobilhálózat kínai beszállítóiról szóló vita kapcsán elmondta, hogy a Huawei alkatrészeinek vizsgálata még nem zárult le. A szövetségi belügyminisztérium a következő hetekben fejezi be a német mobiltelefon-hálózatokban alkalmazott kínai technológia felmérését, az eredmény a nyár végére várható. Amennyiben komoly biztonsági kockázatot állapítanak meg, a Huaweit betiltják, és akkor a Deutsche Telekomnak, a Vodafone-nak és az O2-nak lépnie kell.

Faeser meggyőződése, hogy a szolgáltatóknak elég idejük volt felkészülni a kínai holding esetleges betiltására. "A kockázatok már régóta ismertek. Biztonsági hatóságaink többször is figyelmeztettek az egyoldalú függőségekre" - mondta Faeser. "Úgy gondolom, hogy a szolgáltatóknak elég idejük volt arra, hogy alkalmazkodjanak ehhez." A távközlési cégekre a hálózati eszközök lecserélése komoly költséget ró majd, de mindezen tény ellenére a miniszter hangsúlyozta, hogy az alkatrészeket betiltják, ha "komoly biztonsági kockázatok" merülnek fel. "Akkor a hálózatüzemeltetőknek kell cselekedniük, és ki kell cserélniük a komponenseket" - mondta a miniszter asszony. "Nem fogom meggondolni magam a költségekről szóló érvek miatt".


Faeser figyelmeztetett a kémkedés - különösen Oroszország és Kína felől érkező - növekvő kockázataira, és elmondta, hogy "fontos, hogy nemzetközi szinten támogassuk egymást" - mondta az SPD politikusa. A Huawei-t évek óta érik olyan vádak, hogy a cég kémkedésre vagy szabotázsra használhatja hálózati technológiáját, de bizonyítékot soha senki nem tett közzé. A belügyminiszter szavai valószínűleg aggasztják a hálózatüzemeltetőket, de lehet, hogy a szolgálatók az érzékeny hálózatirányítási szoftverek (NMS) lecserélésével megúszhatják a dolgot. A szövetségi belügyminisztérium az NMS-t különösen kritikusnak minősíti, de valószínű, hogy a kínai gyártó antennái viszont továbbra is üzemben maradhatnak. A hatóságok attól tartanak, hogy szélsőséges esetben a bázisállomások konfigurálására és vezérlésére használt szoftver manipulálhatja vagy leállíthatja a német mobilhálózatot.

Az új szoftvert a Telekom fejleszti, de csak akkor megvalósítható a dolog, ha a Huawei nyilvánosságra hozza a partnereknek a szükséges interfészeket. A német szövetségi hálózati ügynökség szabályozása szerint a Huawei 5G-antennái nem számítanak annyira kritikus alkatrésznek, amelyet törvényileg be lehetne tiltani. A hálózatüzemeltetők ezt "minimálisan invazív megoldásnak" tekintik. Egy ilyen váltás esetén a szolgáltatók saját menedzsmentszoftverei más berendezésszállítók, például az Ericsson és a Nokia antennáit is irányíthatják, ami a vezérlési funkció és az antennák általános szétválasztását jelentené. A Telekomnál a bázisállomások alkatrészeinek mintegy 70 százaléka a Huawei-től, 30 százaléka pedig az Ericssontól származik. A Telefónica nagyjából egyenlő arányban támaszkodik stratégiai partnerként a finn Nokiára és a Huawei-re, míg a Vodafone-nál a Huawei és az Ericsson alkatrészei 50:50 arányban vannak beszerelve.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások