Hackerek ellen védtelenek a katonai VR-szemüvegek

Hackerek ellen védtelenek a katonai VR-szemüvegek

2023. október 12. 22:52, Csütörtök
2021-ben kezdődött a 22 milliárd dolláros projekt, de csak most kezdtek foglalkozni a hackerek elleni védelemmel.

Az amerikai hadsereg 2018 óta dolgozik együtt a Microsofttal, hogy egyedi HoloLens-hardverekből kifejlessze az Integrated Visual Augmentation System (IVAS) nevű rendszert, mely egy kiterjesztett valósággal kombinált éjjellátó és helyzetfelismerő eszköz, de eddig nem ment jól a projekt.

Az eszköz képességei csábítóak. A próbák során egy mikrodrónt átreptettek egy terület felett, amely képeket rögzített, majd körülbelül 20 perc alatt létrehoztak egy térképet arról a terepről, amelynek megtámadására a szakasz készült. Ezt az egység tagjai virtuálisan láthatják a kijelzőjükön. A navigáció, az útkeresés, a célzás és más funkciók alapfelszereltségként vannak jelen az eszköz meglévő hardverében. A jövőbeli verziók azonban hozzáféréssel rendelkeznek majd egy olyan alkalmazás-"áruházhoz", ahonnan a felhasználók számos segítő alkalmazást tölthetnek le. Az extra alkalmazások az egyes munkakörökre, feladatokra vagy küldetésekre szabhatók. A műszaki csapat egyedileg tudja majd meghatározni, hogy egy eszköz felhasználói milyen képességekhez és milyen szinten férhetnek hozzá.

Most az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege, a DARPA programot indít a vegyes valóság headsetek "kognitív támadásainak" elhárítására, amelyek a jövőben elméletileg megbéníthatják a katonákat egy bevetés esetén. Az Intrinsic Cognitive Security (ICS) program pályázatát most írták ki, október 20-án pedig a DARPA tisztviselői tájékoztatják a pályázókat arról, hogy pontosan mit várnak el egy olyan ICS-rendszertől, amely védelmet nyújt a katonák érzékszerveit célzó támadások ellen.

A DARPA közleménye szerint kognitív támadás alatt minden olyan támadói tevékenységet értenek, amely "kihasználja a felhasználók és a szemüvegek közötti bensőséges kapcsolatot". Az ilyen támadásoknak sok közös vonásuk van a tipikus kibertámadásokkal, mint például a késleltetést kikényszerítő információáradat, a virtuális adatok bejuttatása vagy a privát hálózatok megzavarása. A kognitív támadások túlmutatnak a headsetek zavarásán, és olyan akciókat is magukban foglalhatnak, mint a valós tárgyak elhelyezése a kijelzőkön, fizikai tárgyak használata hamis riasztások okozására, valamint szemkövető eszközök használata annak felmérésére, hogy mit csinál a viselője. A végeredmény végül egy olyan katona, akinek a szemüvege vagy rossz információkat küld a többieknek, vagy egy olyan hardver, amelyet annyira kellemetlen viselni, hogy hányingert okoz.


A DARPA matematikailag szeretné reprezentálni az "emberi észlelés, cselekvés, memória és gondolkodás" modelljeit, és ki akarja találni, hogyan lehet valamiféle univerzális védelmet kialakítani a kognitív támadások ellen. A DARPA szekere egy kicsit gyorsabban halad, mint a Microsoft-eredetű ló, amelyhez hozzá van kötve: az amerikai hadsereg 2022-es, a vegyes valóságot használó HoloLens fejhallgatókkal végzett tesztjei szerint a katonák mindössze néhány óra viselés után fejfájásról, szemfáradtságról és émelygésről számoltak be az eszközök miatt.

A minisztérium főfelügyelője a tavalyi ellenőrzés után aggodalmát fejezte ki, hogy a projekt közel 22 milliárd dollár elpazarlását jelenti, mert a hadsereg nem vette a fáradságot, hogy minimális felhasználói elfogadási küszöbértékeket határozzon meg az eszköz bevetéséhez. Idén januárban a kongresszus a jobb IVAS-headsetek fejlesztésének kivételével minden finanszírozást megállított; a hadsereg 400 millió dollárt kért további 6900 darab megvásárlására, de a képviselők úgy döntöttek, hogy csak 40 millió dollárt kap, és ezt mind az IVAS 1.2-es verziójának kifejlesztésére kellett fordítani.


Az IVAS 1.2-es prototípusait augusztusban adták át a katonáknak tesztelésre, és szeptember elején a hadsereg jóváhagyta az új szemüvegek további fejlesztését, hogy azok megfizethetőbbé és tömeggyárthatóvá váljanak, valamint hogy azokat integrálják a hadsereg taktikai felhőrendszereibe. Mivel a DARPA ICS-programja még korai szakaszban van, az IVAS-t és más kevert valóságot használó eszközöket tesztelő katonák egyhamar nem támaszkodhatnak a kognitív biztonsági funkciókra, mindazonáltal az ügynökség biztosnak tűnik abban, hogy képes lesz elvégezni az ICS-munkát, mielőtt a kevert valóság széles körű harctéri használatot kapna. Siker esetén a szemüveg tömeggyártása a 2025-ös pénzügyi évben kezdődhet majd meg.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások