Intel Itanium: nem minden a hardver

Intel Itanium: nem minden a hardver

2001. április 26. 20:43, Csütörtök
[ZDNET] Az Intel Microprocessor Research Labs (MRL) képviselői bejelentették, hogy létrehoztak egy olyan új szövetséget, melynek az lesz a feladata, hogy növelje a cég első 64 bites processzoraihoz készített szoftverek és fordítóprogramok (compiler) működési sebességét.

A fordítóprogramoknak köztudottan óriási szerepe van abban, hogy az operációs rendszerek minél hatékonyabb párbeszédet folytassanak a processzorokkal, így érthető, hogy az Intel az új hardverek mellett az ilyen új szoftverrészek fejlesztésére is nagy hangsúlyt kíván helyezni.

Az Intel olyan kiválóan beállított compilereket szeretne, melyek segítségével az új 64 bites processzorokban rejlő összes teljesítmény előcsalható lenne, hiszen semmit sem ér egy olyan nagyteljesítményű processzor, melyhez nem létezik megfelelő szoftver. Az öt-nyolc évre előre dolgozó, új processzorok kifejlesztésével foglalkozó MRL ezért minden arra érdemes féllel felveszi a kapcsolatot, a megfelelő compilerek kifejlesztésének érdekében. Az MRL képviselői egyébként a napokban bejelentették, hogy az új compilerek kifejlesztésére létrehozott szövetségben nagy szerepet kap majd a Beijing-i (Kína) székhelyű Chinese Academy of Science is, tehát legalább ezen a területen nincs feszültség a két nemzet között.

A világ legnagyobb chipgyártó cégeként nyilvántartott Intel az első IA-64 architektúrára épülő processzorral, a várhatóan a közeljövőben napvilágot látó Itaniummal szeretne először szembeszállni a Sun Microsystems által gyártott különböző szerver termékekkel. Az Itanium megjelenését az Intel eredetileg 1999 végére tervezte, azóta azonban már többször is elhalasztották az új chip debütálását. Egyes források szerint az Intelnek az utóbbi időkben sok gondja akadt az Itanium órajelével, így a korábbi tervekkel ellentétben a 733 MHz-es és 800 MHz-es Itaniumok helyett a kezdetekben csak 700 MHz-es Itaniumok kerülnek majd forgalomba. Sok cég egyébként már belefáradt az Itaniumra való folyamatos várakozásba, így ezek a cégek vagy más megoldások után néztek, vagy pedig az Intel következő generációs IA-64 processzorára, az Intel McKinley-re várnak.

Az Intel Itanium processzorok a jelenlegi operációs rendszerek és alkalmazások alatt nagyon gyengén szerepelnek, de ez nem is csoda, hiszen ezek a szoftverek még egyáltalán nem lettek az Itaniumra optimalizálva, és éppen ezért jut majd nagy szerephez az MRL által most bejelentett, compiler fejlesztési együttműködési szövetség.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások