Hollandia bepánikolt, hogy az ASML elhagyja az országot

Hollandia bepánikolt, hogy az ASML elhagyja az országot

2024. március 7. 11:10, Csütörtök
A holland kormány a bevándorlás csökkentésére törekszik, miután a választásokon a jobboldali pártok jelentős győzelmet arattak, azonban a chipgyártó berendezésekhez szükség van külföldiekre.

A holland kormány kampányt indított annak érdekében, hogy az ország legnagyobb vállalata, a félvezető berendezéseket gyártó ASML ne helyezze át tevékenységét más országba a bevándorlásellenes politika miatt. Az érintett minisztériumok "Beethoven-műveletnek" nevezték el az erőfeszítést. Minderre azért van szükség, mert miután a bevándorlásellenes pártok nagyarányú győzelmet arattak a 2023-as választásokon, az ASML vezérigazgatója, Peter Wennink ez év elején arra figyelmeztetett, hogy cége nagymértékben függ a külföldi szakképzett munkaerőtől. Az ASML 23 000 hollandiai alkalmazottjának mintegy 40%-a nem holland.

Az új kormány a magasan képzett bevándorlók adókedvezményének megszüntetését tervezi, és a holland egyetemeken való tanulás megnehezítését fontolgatják a külföldiek számára. "A munkaerő-migráció korlátozásának komoly következményei vannak. Szükségünk van ezekre az emberekre az innovációhoz" - mondta Wennink. "Ha nem tudjuk ezeket az embereket idehozni, akkor elmegyünk valahová, ahol növekedni tudunk." Európa legnagyobb technológiai vállalata a világ minden tájáról szerez be alkatrészeket, de jelenleg a hollandiai Veldhovenben szereli össze gépeit, és onnan szállítják ki a chipgyártó cégeknek. Egy helyi lap, a De Telegraaf Franciaországot említette, mint lehetséges célországot a vállalat bővítésére.


Egy High NA EUV chipgyártó berendezés

Az eindhoveni régió Európa egyik legnagyobb technológiai központja, a 800 000 lakos mellett mintegy 80 000 csúcstechnológiai dolgozót foglalkoztatnak. A cégek az elkövetkező nyolc évben további 50 000 ilyen munkahelyet fognak létrehozni, amelyeknek a fele külföldről érkezik majd. A holland egyetemeken a külföldi diákok fontos tehetségforrásnak számítanak, de a kormány felvételi korlátok felállítását tervezi és azt, hogy az órákat hollandul, ne pedig angolul tartsák. A magasan képzett bevándorlóknak nyújtott adókedvezményt is megszüntetik. (A Shell és az Unilever multinacionális vállalatok az elmúlt években elhagyták Hollandiát a holland adótörvények kedvezőtlen változását követően. )

A chipgyártók világszerte dollármilliárdokat fektetnek be új üzemek létesítésébe, amit a félvezetők mindennapi eszközökben való növekvő használata, valamint az Egyesült Államok és az EU nagyvonalú támogatásai ösztönöznek, amelyek célja, hogy a Nyugat megelőzze Kínát a csúcstechnológiáért folytatott versenyben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások