Kína a Hold felé kacsintgat

Kína a Hold felé kacsintgat

2001. november 26. 12:42, Hétfő
Kína hivatalosan is megerősítette a korábbi híreszteléseket a holdra szállási törekvéseikről, ám előtte 2005-ig elindítanak egy űrhajót emberi személyzettel.

Az egyik vezető tudós, Liang Sili, elmondta, hogy további ember nélküli kilövésekre van szükség az űrhajósok "100 százalékos biztonságának" szavatolására a világűrben. A hivatalos szervek nem adtak további részleteket a Hold expedíció terveiről, az állami Xinhua hírügynökség annyit tett hozzá, hogy Kína reméli, a küldetés "a következő évtizedben" megvalósul.


Kína kétszer lőtt fel űrkabint mióta megkezdte az emberi űrrepüléssel kapcsolatos munkáját két évvel ezelőtt. Az utolsó űrhajót januárban indították útjára, ami egy majmot, egy kutyát, egy nyulat és néhány csigát állítottak pályára. A tudósítók szerint Kína fő motivációja az űrversenyben való részvételben, a nemzet tekintélyének növelése, mind otthon, mind a tengeren túlon.

"Az emberiség számára a 21. században az űr felhasználása olyan nélkülözhetetlen lesz, mint az elektromosság és a kőolaj a 19. században" idézi Liangot a China Daily napilap. Az újság megjegyzi, hogy három műholdat küldenek fel a következő év során az időjárás megfigyelésére, az óceánok tanulmányozására és természeti erőforrások kutatására. Emellett Kína folyamatosan próbál kiharapni egy darabot a nagy hasznot hozó kereskedelmi műhold felbocsátó piacból. Idén az ESA írt alá szerződést két kínai műholdra szállítandó műszereihez. A Kettős Csillag tervezet a Föld magnetoszféráját hivatott tanulmányozni, azt a mágneses "buborékot" ami körülveszi bolygónkat. Ez lesz az első eset, hogy Európa kínai műholdak mellett döntött kísérletei és megfigyelései elvégzéséhez. A tervek szerint Long March 2C rakéták állítják majd pályára a szondákat 2002. decemberében és 2003. márciusában.

Kína űripara a kilencvenes évek sorozatos visszaeséseiből kezd felépülni. A Long March 2E rakéta, ami egy telekommunikációs műholdat szállított, 1995-ben a kilövés után felrobbant, hat ember életét követelte a baleset. Egy másik kilövés utáni rakétakatasztrófa 1996 elején következett be, majd ugyanazon évben egy Long March rossz pályára állított egy 120 millió dollár értékű kínai műholdat, mely menthetetlenül elveszett a világűrben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások