Az IDC és a BSA jelentése a szoftverkalózkodásról

Az IDC és a BSA jelentése a szoftverkalózkodásról

2003. április 6. 13:55, Vasárnap
Egy az IDC (International Data Corporation) piackutató cég, valamint a BSA (Business Software Alliance) által készített jelentés szerint amennyiben a szoftverkalózkodást világszinten akár csak 10 százalékkal csökkenteni lehetne, az mintegy 1,5 millió új munkahelyet és 400 milliárd dollárt eredményezne a világgazdaság számára.

Az olyan nagy szoftverfejlesztő cégekből, mint amilyen például a Microsoft, IBM, vagy az Apple Computer összeállt BSA szakértői szerint manapság a világszerte használt szoftvereknek több mint a negyven százaléka kalózszoftver. Az IDC és a BSA munkatársai szerint már az is óriási eredmény lenne, ha a kalózszoftverek arányát mintegy tíz százalékkal harminc százalék körülire lehetne csökkenteni.

Az IDC elemzői elmondták, hogy a jelentés készítésekor a világ ötvenhét országának információs technológiai piacát vették figyelembe. A vizsgált ötvenhét ország IT piaca egyébként a globális IT piacnak több mint kilencvennyolc százalékát teszi ki, tehát elmondható, hogy a IDC és a BSA által közösen készített jelentés lényegében lefedi az egész világot. Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a szoftverkalózkodás mintegy tíz százalékkal való visszaszorítása ugyan nehéz feladat, de korántsem kivitelezhetetlen.

Ezt támasztja alá az a példa, miszerint a most vizsgált ötvenhét ország több mint kétharmada képes volt arra, hogy az 1996-tól napjainkig tartó időszakban tíz százalékkal csökkentse az illegálisan másolt és terjesztett szoftverek arányát. Az elkövetkezendő években tehát az a feladat vár az IT szempontból fejlett országaira, hogy újabb tíz százalékkal szorítsák vissza a szoftverkalózkodást. A kalózkodás minden egyes százalékkal történő csökkentése nagyon komoly dollármilliárdokat jelenthet az országok, és ily módon a világgazdaság számára - hangsúlyozzák a kutatók.

Az IDC elemzői szerint amennyiben a jelenleg mintegy kilencvenkét százalékban kalózszoftvereket használó Kínában tíz százalékkal mérsékelni lehetne az illegálisan lemásolt programok arányát, alig négy esztendő alatt több mint ötszörösére nőhetne az ország információs technológiai piaca. A kalózszoftverek hasonló mértékű visszaszorulása esetében az Egyesült Államok bruttó hazai terméke pedig nem kevesebb, mint 150 milliárd dollárral növekedhetne.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások