Sziget 2003

Sziget 2003

2003. augusztus 10. 11:38, Vasárnap


Idén is lezajlott a mostanra már hagyományosnak számító Sziget fesztivál, melynek első napjaiban az eső, további részében viszont szerencsére már a zenekarok domináltak. A programok sokszinűsége a rekordméretű látogatottságban is megmutatkozott.

A július 30. és augusztus 6. között lezajlott esemény első hétköznapjaira váratlan, felhőszakadásszerű esőzések nyomták rá a bélyeget, melyek hatalmas sártengert okoztak az utak mentén lefektetett méhsejtszerű, egyébként főleg a por miatt lerakott járólapok ellenére is. Az eső nemcsak a látogatók számát csökkentette radikálisan, de a kint lévők közlekedési lehetőségeire és természetszerűleg hangulatára is kihatott, habár - mint a képeken is látható - sokan külön örültek a sárdobálás lehetőségének.


Már a 0. napon is kordont kellett húzni a tömeg nagysága miatt


Sokan örültek a sárnak, de ezreket visszariasztott, akik inkább ki sem jöttek

A zenei kinálat megszervezésében nagy szerepet játszott az angol nagykövetség, nekik köszönhető a szigetország erős kulturális jelenléte. Egyértelműen tőlük jöttek a legnagyobb hírességek, köztük Moloko, a Morcheeba, a Massive Attack vagy az Asian Dub Foundation, összesen tizenhét angol zenekar és hat brit DJ. Érezhető, hogy a szervezők kihasználják az esemény közösségteremtő erejét, azt, hogy a tömeg jó része már nem a koncertek, hanem az együttlét élménye miatt jár ki a Szigetre, ebből következően nem egy-egy húzónévre költenek el tizmilliókat (habár ilyen is van, pl. Slayer), hanem a Nagyszínpad központúság helyett decentralizálnak, és a kisebb szinpadokra is "jut" ismert név.

A koncertek látványelemekben most sem tobzódtak, sőt... Számomra a Sziget egyik legnagyobb csalódása az indiai zenei elemekből épitkező Dj, az - változatosság kedvéért - Angliából ideszervezett Panjabi MC okozta, aki annak ellenére hogy Nagyszínpados helyet kapott, kifejezetten puritán előadást tartott. A korábbi évekhez képest a hangzás tekintetében sem volt nagy változás, a hangerőn kívül másra nem nagyon figyel senki.

Kizárólag Knight Rider

tiszteletére

Ha jó az idő, a téren

nagy a tömeg

Aki nem talált sörösüveget,

az poharat váltott vissza


Másik fontos momentum, hogy a szervezők a fesztivál célcsoportjának már nem csak a 16-25 éves fiatalokat tekintik, hanem nyitni kívántak az idősebb generációk felé is. A minőségi szolgáltatások általános növelése, az eddigi egy helyett öt világzenei színpad építése és legfőképpen az árak emelkedése mindenképpen erre mutat.

Ezzel párhuzamosan a Sziget indulásakor alapkőnek számító rock és metálvonal visszaszorulóban van (pl. gondoljunk csak a Metál Sátor száműzött, minden egyébtől távoli helyére - mintha az erre kiváncsi szubkultúra már kényszerű púp lenne), és fokozodik a gépzene (trance/dance/drum'n'bass) előretörése. A technohelyszínek egybe rendezése, azaz a Tilos áthelyezése a Party Aréna mellé kiváló ötlet volt, ezáltal a rajongóknak több esélyük van megismerni a kisebb, még ismeretlen, de figyelemre érdemes Dj-ket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások