A tenger mélyén rejtőzik a rák ellenszere?

A tenger mélyén rejtőzik a rák ellenszere?

2003. november 6. 11:12, Csütörtök
Közel 20 évnyi kutatómunka után a tengerbiológusok újra felfedeztek egy apró, rejtélyes tengeri szivacsot, ami feltevésük szerint rendkívül hatásos rák elleni orvosságot rejt magában.

A névtelen szivacsra a Bahamák közelében bukkantak rá újra a floridai Harbor Branch Óceánkutató Intézet tudósai. "Rendkívül izgatottak vagyunk" - mondta Amy Wright, az intézet biogyógyászati kutató részlegének igazgatója. Az 1984-ben korlátozott számú szivaccsal elvégzett kísérletek szerint a tengeri lény egy ismeretlen összetevőt tartalmaz, ami négyszázszor hatékonyabbnak bizonyult, mint az egyik különböző rákos megbetegedések ellen széles körben alkalmazott gyógyszer. 1984 óta azonban csak kis darabokat találtak a szivacsból, ami elégtelen volt a vizsgálatok folytatásához.

Tavaly a Harbor Branch szivattyúi két valamivel nagyobb darabot hoztak a felszínre az ominózus szivacsból, ami elég volt a tengerbiológusoknak, hogy megközelítőleg megállapítsák, milyen tengeralatti lakóhelyet kedvel. Ezt szem előtt tartva október 24-én egy expedíció némi meglepetésre ugyan, de könnyedén megtalálta a hosszú ideje keresett rejtélyes szivacsot, magyarázta Wright.


A Harbor Branch Intézet mélytengeri kutatóhajója

A szivacs azért nem kapott nevet, mert a tudósoknak ez idáig nem sikerült besorolniuk. Szokatlanul nagy mélységekben tanyázik, amit csak mélytengeri merülő járművekkel lehet elérni. A felfedezés fontossága és a szivacsok ritkasága miatt nem adtak ki egyetlen fotót sem, Wright is csupán annyival jellemezte őket, hogy "kicsik és kerekek".

A szivacsban rejlő hatalmas lehetőségek ellenére a gyógyszerkutatók figyelmezetik az embereket, ne feledkezzenek meg arról, hogy még nagyon kezdetiek a kutatásaik. "Elsőként egy olyan molekulát keresünk, ami kis koncentrációban nagyon hatékonyan pusztítja el a ráksejteket" - magyarázta Bill Fenical a San Diego-i Scripps Óceánkutató Intézet Biotechnikai és Biogyógyászati Központjának szakértője. "Ezekből a molekulákból legfeljebb egy százalék jár sikerrel."

Ezután a molekulát azonosítani kell, majd számos kísérletben igazolni hatékonyságát, és hogy nem mérgező az emberre nézve, tette hozzá Fenical. Több évi munkáról van szó, ami azonban rengeteget kamatozhat. "Ilyen felfedezések nélkül sehol sem tartanánk" - mondta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások