Geforce FX 5500: Újabb vallomás az NVIDIA részéről?

Geforce FX 5500: Újabb vallomás az NVIDIA részéről?

2004. február 10. 20:30, Kedd
Az NVIDIA rövidesen újabb DirectX 9 grafikus kártyát mutat be. Azonban ez még nem az új család tagja lesz, hanem csupán az egy évvel ezelőtt bejelentett NV30 újabb leszármazottja. Az 5500-as a belépő szintű, és mainstream piacot fogja kiszolgálni, amíg év közepén meg nem jelennek az NV40 ide szánt variánsai.

Az NVIDIA már az NV30 megjelenésekor is hónapokkal le volt maradva az ATI mögött, és azóta ez a különbség csak egyre jobban éleződik. Ennek megfelelően az elmúlt évben az eladott DirectX 9 gyorsítók legnagyobb részét az ATI Technologies chipjeire építették. Az NVIDIA leginkább a belépő szintű szegmensben tudott eredményeket elérni Geforce4 Ti, Geforce FX 5200, 5600 valamint 5700 kártyáival. Most ezt kívánják tovább csiszolni, hogy egyre magasabb ár/érték arányú kártyákat kínálva még jobban lefedhessék a piacot.

A cég szándéka szerint a Geforce FX 5500-at hetekkel az NV4x széria bevezetése előtt kívánja piacra dobni, ami már nagyon közeli dátumot jelent. Az 5500-as célpiaca a már amúgy is agyontelített alsó-közép szegmens lesz, azonban kétséges, hogy a cég vajon melyik kártyájának állít ezzel majd belső konkurenciát. Ugyanis elég nehéz helyzetben lesz a kártya, ha a nevének megfelelően az 5600-as alatt teljesít majd, azzal maximum az alsó szegmensbe juthat be, és ott kiütné a piacról az 5200-as kártyákat.

A legvalószínűbb tehát az, hogy az NVIDIA belátta, hogy az alsó szegmensben az 5200-as kártyák túl alacsony teljesítményre képesek, és így kénytelen az 5500-al megerősíteni a belépő szintű piacát, ami egyben az ATI 9200-as szériáját is veszélyeztetheti majd. Az 5500-as kártya valószínűleg újfajta gyártási megoldást és dizájnt is hordoz magában - gazdaságosabbá téve az NVIDIA számára a gyártást -, ami elengedhetetlen lesz ahhoz hogy majd megfelelő áron tudja kínálni. Ez persze egyszerűen csak arra is utalhat, hogy az NVIDIA esetleg mégsem lesz képes időben előrukkolni az újdonságaival.

A piaci részesedések megoszlása a grafikus chipek gyártói között

A nemrég felröppent pletykák, melyek szerint az új NV40 "hivatalosan" akár 4-7x akkora teljesítményre is képes lesz azokban a játékokban, amelyekben leginkább elvérzett az NV3x, valamint az 5500-as kártya megjelenése is, a cég részéről szinte felér egy vallomással, miszerint az eddigi NV3X sorozat meglehetősen félresikerült. Kezdetben a cég azt mondta, hogy a GeforceFX architektúra legalább 2-3 családon keresztül fennmarad, ami valószínű is, hiszen meg kell térülnie a fejlesztésbe beleölt pénznek is. Mivel a cégnek eleve nem volt ideje sem arra, hogy teljesen új architektúrát dolgozzon ki az NV3X óta, egyelőre minden jel arra mutat, hogy az NV4X is hasonló elven működik majd, mint a mostani FX-ek, csak bizonyos komolyabb "optimalizációkon" esett át. (Reméljük nem csak meghajtóprogramok...) Továbbra is kétséges tehát az új kártyacsalád valós teljesítménye, ugyanis briliáns módosításokra lenne szükség ahhoz, hogy ugyanezen architektúra mellett jelentősen növeljék a teljesítményt, és minden hátulütőjét ki is küszöböljék.


A felosztás további tagolása GPU, integrált és mobil-asztali viszonylatban

Ami az eddigiek alapján biztos tehát, az az, hogy a cég már maga is temeti a mostani high-end kategóriába szánt kártyáit, és az NV3X vonallal csupán az alsó-közép szegmensben érzi életképesnek magát. Az 5600-5700 feletti kártyák minden bizonnyal el fognak tűnni a piacról, ugyanis azokat a várható DirectX 9 teljesítmény és a gyártási költségük rossz aránya miatt a belépő szintű szegmensben nem lenne gazdaságos megtartani. Persze valószínűleg erre jóval korábban rájöttek már, mint ahogy a szakmai közönség is, azonban a jelen események - a GeforceFX-el kapcsolatos ködösítéseik - egy egyre esedékesebb kinyilatkoztatás felé terelik a céget. Hiszen ha a termékvonalat (nevet) folytatni akarják, sok vásárlót kell újra meggyőzzenek, mind a szavahihetőségükkel, mind az NV40 szükségképpen briliáns tudásával. Ellenkező esetben a piac összetétele tovább tolódik az ATI javára, és így a versenyhelyzet hiánya a vásárlók számára könnyen borsos árakat, és lelassult fejlődést eredményezhet.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások