Hízlalnak és agresszívvá tesznek a videójátékok?

Hízlalnak és agresszívvá tesznek a videójátékok?

2004. március 4. 13:59, Csütörtök
A tudósok egy része károsnak, az agresszió fokozójának, egy másik csoportja pedig üdvözítőnek, a felesleges indulatok levezetőjének tartja a videójátékokat. Ezúttal az előbbi álláspont képviselői "álltak kamera elé".

Svéd kutatók egy 45 perces kisérlet során elemezték a szórakoztató elektronikai termékekből a gyerekekre pszichéjére és fizikájára áramló effektusokat. A szakemberek egy filmet is megtekintettek, majd összegezték a látottakat és véleményt cseréltek. A filmben feltűnt Michael Rich, az Amerikai Pediátriai Akadémia tagja, aki szerint a mai erőszakos videójátékok hatása elgondolkoztató, mivel erősen fennáll a veszélye annak, hogy a gyerekek átveszik a játékokban átélt viselkedésmintákat a valóságban is.

Frank Lindblad, a svéd Karolinska Egyetem klinikai pszichiátere szerint a tesztek során bebizonyosodott, hogy az erőszakos műsorokat néző személyek egy idő után maguk is agresszívvé, erőszakossá váltak és egyre hajlamosabbak voltak a bűnözői magatartásra. Ráadásul, ami egyre aggasztóbb és veszélyesebb, hogy lassan elmosódik a határ a virtuális realitás és a való élet között.

Elisabeth Junttila, aki maga is édesanya és egy olyan szervezet munkatársa, amely az iskolák és a családok közötti kapcsolatok javításáért fáradozik, úgy vélte, hogy néhány gyerek szabályosan függővé válik a játékoktól, az egész szabadidejüket a képernyő előtt töltik, miközben nem mozognak és chipseket, pizzát és limonádét vagy üdítőt fogyasztanak. Ezzel a véleménnyel egyetértett, egy magának hasonló feladatokat kitűző lobbista csoport társalapítója is, aki szerint a gyerekek rossz fizikai állapotban vannak, helytelenül táplálkoznak, egyre kövérebbek lesznek és alváshiányban szenvednek.

A beszélgetés és a tesztek során a kutatók megszólaltattak egy fiatal játékost is, a 16 éves Counter Strike-rajongó Gustav Niel-Berggrent, aki elmondta: amikor megöli a játékban az egyik virtuális ellenfelét, olyan érzés keríti a hatalmába, mint ha gólt lőne a fociban. Szerinte ugyanakkor nem igaz, hogy a játékosok elveszítik a tájékozódásukat és összekeverik a virtuális realitást a valódi élettel.

Ez a vita már hosszú ideje tart, és a témában rengeteg hasonló konferenciát és megbeszélést szerveztek, de valószinűleg soha nem jutnak a felek közös álláspontra.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások