Kína a termékhamisítás fellegvára

Kína a termékhamisítás fellegvára

2004. április 9. 19:11, Péntek
A megállapítás cseppet sem meglepő, ám érdekes dolgok derültek ki egy nemrégiben készített tanulmányból. A dokumentumot a VBP, vagyis a Termékhamisítás Ellen Harcoló Egyesület készítette.

Jelentésük szerint Kínában napjainkban már gyakorlatilag mindenféle terméket hamisítanak. A legnagyobb problémát több dolog összejátszása jelenti. Az egyik legfontosabb, hogy ma már a hamisítás kiterjed az informatikára, a híradástechnikára és a számítástechnikára is, például a videók, a DVD-k és a szoftverek illegális másolása ott már szinte egy külön, nagy nyereséget hozó iparággá fejlődött ki. A VBP információi szerint csak a Kínában készített hamisítványok miatt Németországban évente mintegy 70 ezer munkahellyel keletkezik kevesebb, magyarán ennyi család elől veszik el a kenyeret a hamisítók.

A hamisítványok jelenleg a világkereskedelem tíz százalékát teszik ki és évente több milliárd eurós károkat okoznak a fejlett országoknak. A német egyesület ezért próbál nyomást gyakorolni az Európai Unióra, hogy az eddigieknél erőteljesebben lépjen fel az úgynevezett "hamisítóországokkal" szemben. A végső cél olyan piaci jogszabályok meghozatala, amellyel visszaszoríthatják a termékhamisításokat, de persze ezen kívül az ily módon érintett cégeknek is össze kellene fogniuk a siker érdekében, legyen szó processzorok hamisításáról vagy az illegális zenei letöltésekről. Volker Spitz, az VBP elnöke szerint "elkerülhetetlen, hogy olyan országokban, mint, amilyen például Kína is, ne tartsanak célzott akciókat, razziákat, és ne gyakoroljanak nyomást az illetékesekre."

A hamisítványok elleni legjobb védekezés persze az, hogy ha felhívják a vásárlók figyelmét arra, miben különbözik egy hamisított termék az eredetitől. Sajnos, azonban ezek az akciók nem kapnak kellő publicitást, és hiába a gyengébb minőség, az alacsony ár miatt sok vásárló így is bedől.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások