Véget ért a Fastlink-hadművelet

Véget ért a Fastlink-hadművelet

2004. április 23. 20:45, Péntek
Tizenegy országban tartottak razziát a hatóságok a nemzetközi internetes kalózok ellen. Az amerikai igazságügyi minisztérium tájékoztatása szerint ezen a héten világszerte az eddigi legátfogóbb és legagresszívebb akció került sor.

A nemzetközi fellépés célpontjai az online illegális szoftver-, program-, film- és zenei kalózok voltak. A Fastlink-hadművelet során - ahogy a nemzetközi akciót nevezték - az amerikai igazságügyi miniszter, John Ashcroft tájékoztatása szerint csak az Amerikai Egyesült Államokban 27 szövetségi államban tartották a hatóságok razziákat, továbbá hasonló intézkedésekre került sor Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Németországban, Izraelben, Hollandiában, Szingapúrban, Svédországban, Nagy-Britanniában és Magyarországon is.


John Ashcroft igazságügyminiszter

Ashcroft elmondta: "A szellemi tulajdonok ellopása világszerte egyre komolyabb problémát jelent, amely már a világ gazdaságát veszélyezteti. Ezért nekünk is egy világszerte végrehajtott akciósorozattal kellett választ adnunk." Egy kérdésre válaszolva a miniszter azt mondta: "Az akciókat ezért indították el, hogy az eddigi legagresszívebb támadást hajtsák végre a nemzetközi online kalózszervezetek szíve ellen".

A Fastlink-hadművelet keretében április 22-e óta mintegy 120 házkutatást tartottak és több, mint 100 gyanúsítottat azonosítottak, illetve tartóztattak le. Több, mint 200 számítógépet, köztük 30 szervert foglaltak le a hatóságok. Az eddig lefoglalt kalózmásolatok értéke az előzetes szakértői becslések szerint 50 millió dollár. A kalózmásolatok miatt keletkezett kár a szakemberek szerint ennek többszöröse, több száz millió dollár.

A hatóságok célkeresztjében főleg a Fairlight, a Kalisto, az Echelon, a Class és a Project X nevű csoportok álltak, amelyek filmeket, szoftvereket, játékokat és zeneszámokat, illetve zenei albumokat kínáltak letöltésre illegálisan. Ezeknek a csoportoknak a szervereiről órák alatt elterjesztették az interneten az illegális másolt anyagokat. Ezek a csapatok a szakemberek véleménye szerint egyébként hierarchikusan vannak tagolva és csak egyetlen céljuk van: a termékek feltörése és a világháló segítségével azok elterjesztése.

A magyar rendőrség a BME Kármán Tódor kollégiumának számítógéptermébe hatolt be, de itthon idáig senkit nem vettek őrizetbe, csak kihallgatások történtek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások