2005-ben két embert küldene az űrbe Kína

2005-ben két embert küldene az űrbe Kína

2004. május 14. 12:09, Péntek
Kína tervei szerint második emberi űrutazására két asztronautát küldenek fel, árulta el egy űrhajózási mérnök. A repülésre 2005 októberében kerül sor, és akár egy hétig is fent maradhatnak a kiválasztottak.

Qi Faren, a Sencsu osztályú űrhajók mögött álló főtervező az állami Xinhua hírügynökségnek tett nyilatkozatában elmondta, hogy két kínai űrhajós - vagy ahogy ők nevezik, tajkonauta - fog felszállni a hatodik Sencsuval. Hivatalos források szerint erre a repülésre 2005 októberében kerül sor, és akár egy hétig is fent maradhatnak a kiválasztottak.

Tavaly októberben Kína - a Szovjetunió és az Egyesült Államok mögött - harmadikként iratkozott fel az önerőből űrhajóst a világűrbe juttató nemzetek közé. A történelmi tett hatalmas önbizalmat adott az országnak és a kormány felfedte jóval ambiciózusabb törekvéseit is, melyek között szerepelt egy űrállomás megépítése és egy ember nélküli űrhajó küldése a Holdra. Kína történelmi űrrepülését egyetlen űrhajós hajtotta végre, aki tizennégyszer kerülte meg a Földet, majd Belső-Mongólia sztyeppéin ért földet.


Jang Li-vei, az első kínai űrhajós

"Meglepő milyen lassan haladnak" - mondta John Logsdon, a washingtoni Űrpolitikai Intézet igazgatója, utalva arra a tényre, hogy az amerikaiak és az oroszok esetében jóval kevesebb idő telt el az első és a második emberi űrrepülés között. "Az bizton állítható hogy óvatosak."

"A két éves várakozás valóban szokatlan módszer" - fejezte ki egyetértését James Oberg, az amerikai űrprogram egyik veteránja, aki most független űrrepülési elemzőként tevékenykedik. Logsdon szerint Kínának megvannak a képességei, hogy elérje hosszú távú ambícióit, feltéve, hogy lesz elég befektetői és politikai ereje. Oberg azonban megjegyezte, hogy ezek a nagyra törő tervek elsősorban a "Long March", azaz Hosszú Menetelés rakéták egy új és erősebb osztályának sikeres kifejlesztésétől függnek. Ez a rakéta emelte a magasba a Sencsu űrhajókat, de nagyobb erővel kell felruházni őket ahhoz, hogy egy űrállomás darabjait is képes legyen feljuttatni. Az átalakítás természetesen kiemelt helyen szerepel Kína űrprogramjában.


A kínaiak visszatérő kapszulája

Qi kiemelte, hogy a Sencsuk különböznek a korai szovjet és amerikai űrhajóktól, legfőképpen abban, hogy egy részük pályán maradhat miután levált az utas részlegről. "Az orbitális modulnak megvan az a képessége, hogy napcellái segítségével akár további fél éven át pályán maradjon, miután az űrhajósok visszatértek a Földre" - magyarázta Qi, hozzá téve, hogy szeretnék végrehajtani első űrsétájukat is 2010 előtt.

Jelenleg 14 kínai asztronautát képeznek ki, azonban a jövő októberben útnak indítandó két tajkonauta nevét még nem árulták el.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások