A felderítés új szakaszába lépnek a marsjárók

A felderítés új szakaszába lépnek a marsjárók

2004. június 10. 11:44, Csütörtök
A Mars kutató csapatok el vannak ragadtatva a Spirit és az Opportunity előrejutásától, mindkét marsjáró olyan helyzetbe ért, mellyel új fejezeteket nyithatnak a rejtélyekkel teli vörös bolygó felderítésében.

Az Opportunity megkezdte ereszkedését egy hatalmas és mély becsapódási kráterbe, amit Endurance névre kereszteltek. Eközben a bolygó másik oldalán testvére, a Spirit már majdnem elérte a csábítóan hívogató Columbia dombok lábait, melyről a tudósok a Gusev kráter geológiai paradicsomaként vélekednek. Eközben a Spirit egy újabb felfedezést tett, meglepően magas só koncentrációra bukkant, ami a Gusev kráter vizes múltjára utal.

Klikk ide!
A Spirit már csak 300 méterre van célpontjától, a "Columbia hegységtől"

"A két robot elérte a következő útjukba eső kikötőt" - mondta Firouz Naderi, a NASA Mars Felderítési Robot programjának vezetője. A Spirit számára a dombok oly távolinak és látszólag elérhetetlennek tűntek a leszállás napján, ma mégis kőhajításnyira vannak, tette hozzá Naderi. Az Opportunity a maga részéről megkezdte "araszolását" az Endurance kráterbe, ami tele van geológiai időkapszulaként szolgáló ősi kőzetekkel. A mérnökök óvatosan készülnek az Opportunity egyre mélyebbre engedéséhez a felszínbe vájt hatalmas mélyedésbe, miközben tudják, innen már nem lesz visszatérés. "Ha meg akarjuk ismerni a történelmet, vannak rosszabb helyek is, ahol leragadhatunk, mint egy könyvtár" - mondta Naderi.


A mély Endurance kráter kőzetei betekintést nyújthatnak a Mars múltjába

A marsjárók tudományos felszereléseinek főfelügyelője, a Cornell Egyetem tudósa, Steve Squyres arról számolt be, miszerint a Spirit egy friss ásása során meglepő felfedezést tett. "Erre egyáltalán nem számítottunk, alapvetően nem is ezért küldtük oda a robotot" - nyitotta meg beszédét Squyres. Johannes Bruecknerrel, a német Max Planck Intézet munkatársával, a NASA marsjáró csapatának tudományos tagjával közösen Squyres bejelentette, hogy egy dúsított vegyület - valószínűleg magnézium-szulfát - magas koncentrációjára bukkantak a Gusev kráterben. A magnézium-szulfát gyakori és földi megfelelője az Epsom só. Gyógyászati hatását az angliai Epsom ásványvizeiben fedezték fel, innen kapta nevét. A kémiai elegyet a robot által húzott sánc falában észlelte a Spirit alfa részecske röntgensugarú spektrométere (APXS). A koncentráció rendkívül magas, 15 százalék körüli, mondta Squyres. "Ha oda tudnánk menni és megkóstolhatnánk, akkor sós ízt éreznénk" - magyarázta.

Klikk ide!
A Spirit felvétele a hegyekről; a kutatókat a hegység kialakulása érdekli

Ez a legerősebb és a tudósok számára legizgatóbb bizonyítéka a Spiritnek a Gusev kráter víz-történelmére. Squyres szerint a víz átszűrődött a felszínen, a folyamat során kioldva a kőzetek ásványait, mint a magnézium-szulfátot. Ahogy a sós víz oldata a felszín irányába emelkedett elpárolgott. Az eredmény: a hátra maradt magnézium-szulfát só lerakódás. Squyres megjegyezte, hogy a Columbia dombok felé közeledve a koncentráció fokozatosan emelkedett. A Spirit már csupán egy focipályányira van a dombok lábától.

Klikk ide!
A kráterbe ereszkedés módjait annak másolatát Földön megépítve próbálgatják

Jim Erickson, a projekt helyettes vezetője elmondása szerint mindkét marsjáró remek állapotban van. Az óvatosan ereszkedő Opportunity a becslések szerint jövő hét elejére érheti el tudományos célpontját, egy kőzetcsoportot. Ezután meg kellene próbálnia kievickélni a kráterből és folytatnia útján a Meridiani síkságain. Arról hogy mit fog odalent találni csak találgatnak a tudósok.

"Újabb vízre utaló jeleket rejt, esetleg homok dűnékről vagy vulkáni tevékenységről mesél? Egyszerűen nem tudom, azonban a cél adott, csak ki kell olvasnunk belőle az emlékeket" - mondta Squyres. "A manőver legnagyobb kockázata, hogy a küldetés hátralevő részére bent ragadunk egy kincses kamrában, ami azért nem is olyan rossz dolog. Jó döntés volt."

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások