Adattároló lemez egy terabyte kapacitással

Adattároló lemez egy terabyte kapacitással

2004. szeptember 29. 14:21, Szerda
Az optikai adattárolás területén jelenleg az a legnagyobb kérdés, hogy vajon a Blu-ray vagy a HD-DVD lesz-e a DVD utódja. A londoni Imperial College kutatói azonban nem várták meg a vita végét, hanem kifejlesztettek egy 1 terabájtos (ezer gigabájtos) tárolókapacitású ezüstkorongot.

A DVD-t, vagyis a Digital Versatile Discet 2005-től a tervek szerint egy új adattároló szabvány váltaná fel. Jelenleg azonban még két konzorcium és azok szabványai, a Sony vezette Blu-Ray és a DVD Forum által támogatott HD-DVD küzdenek egymással. De brit kutatók egy minden eddiginél nagyobb tárolókapacitású lemezen dolgoznak. Egy ilyen diszkre például a Simpson-család rajzfilmsorozat mind a 350 része vagy összesen 8080 percnyi (körülbelül 134,5 órányi) film fér fel. A Multiplexed Optical Data Storage (MODS) módszerrel készített ezüstkorongok előnye az óriási tárolókapacitásukon kívül még az is, hogy a méretük megegyezik a jelenlegi optikai adattárolókéval.

S, hogy mi a különbség egy MODS- és egy DVD-lemez között? Nos, egy hagyományos DVD-n az adatokat mikroszkopikus méretű mélyedésekben tárolják a diszk felületén. Attól függően, hogy a mélyedésben van-e vagy nincsen információ, egy bináris érték (1 vagy 0) van hozzájuk rendelve. Az információkat egy lézerdióda sugara által lehet leolvasni, ami méri, vissza a lemez felületéről visszavert fény mennyiségét. Minél nagyobb a tárolórétegek száma, annál több információt lehet tárolni egy korongon.

A britek azonban felfedezték, hogy a fény polaritását az információ kódolására is lehet használni. Azonban ebben még nem merül ki a MODS-módszer újdonsága. A szakemberek ugyanis aszimmetrikus mélyedéseket hoztak létre a lemezek tárolórétegén, amelyekben ráadásul még egy-egy lépcsőt is elhelyeztek. Ezek a lépcsők különböző szögűek, és a tükrözödő fény segítségével pontosan kiolvashatók a mélyedésben tárolt információk.

Az új korong egy-egy adattároló rétegére összesen 250 GB adat vihető fel, egy lemezen pedig legfeljebb négy (oldalanként kettő-kettő) tárolóréteg lehet. Amennyiben minden a kutatók tervei szerint alakul, akkor az új adattárolási technológia öt éven belül kiforrottá válhat és legkésőbb 2010-től már kaphatók lehetnének a MODS-írók és a MODS-lemezek.

A projektet vezető Török Péter szerint már most igény lenne a kifejlesztett lemez egy kisebb változatára is. A kutatók malmára hajthatja a vizet, hogy, amint azt a magyar szakember megjegyezte, a közeljövőben a mobil készülékek piaca egyre kisebb méretű, de ugyanakkor egyre nagyobb tárolókapacitású adathordozókra tart majd igényt, tehát a MODS-diszkekre itt is szükség lehet.

Korábban egyébként már voltak hasonló próbálkozások. 2002-ben például a Philips bemutatott egy 3 centiméter átmérőjű, újraírható optikai adattároló lemezt, amelynek a tárolókapacitása kereken 1 GB volt; a Small Form Factor Optical nevű eszköz eddig azonban nem tudta meghódítani a világot.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások