Nyílt forráskódú szoftverek használatára buzdítanak a World Social Forum aktivistái

Nyílt forráskódú szoftverek használatára buzdítanak a World Social Forum aktivistái

2005. január 31. 11:17, Hétfő
A nemzetközi rendezvényen felszólaló ismert személyiségek az ingyenes szoftverek előnyeire hívták fel a figyelmet, és a Linuxot a szegényebb országok egyetlen lehetőségeként jellemezték.

Az idén Brazíliában megrendezett találkozó eredetileg a Világgazdasági Fórum elleni tiltakozás céljából jött létre, így nem csoda, hogy a Microsoft tevékenységéről meglehetősen negatív vélemények hangoztak el. John Barlow, a Grateful Dead egyik szövegírója egy raktárépületben tartott gyűlésen többek között kijelentette, hogy a szegényebb országok csak abban az esetben tudják megoldani problémáikat, ha nem fizetnek több licenszdíjat a drága kereskedelmi szoftverekért, és kizárólag nyílt forráskódú programokat alkalmaznak a hivatalokban. Barlow a nyílt forráskódú szoftverek nagy előnyeként említette, hogy nem kötődnek egyetlen vállalathoz sem, és a meglévő alapokra építve bárki hozzáláthat saját programjainak kifejlesztéséhez.


Véleménye szerint a jelenleg elérhető legjobb nyílt forráskódú szoftver a Linux operációs rendszer, amely ingyenesen letölthető a világhálóról. "Brazília jelenleg több pénzt költ a kereskedelmi szoftverek licenszdíjainak kifizetésére, mint az éhezés felszámolására" - jelentette ki Barlow, és hozzátette, hogy ez az állapot nem lesz sokáig tartható.

A nemzetközi fórum résztevői többnyire egyetértettek abban, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer, és ezen belül a Bush kormányzat tevékenysége mélységesen elítélendő, és a szegény országok kizsákmányolása helyett az összefogásra kellene helyezni a hangsúlyt. Barlow elmondása szerint a dél-amerikai országban némileg javult a helyzet, és a kormányzat jelentős összegekkel támogatja a nyílt forráskódú rendszerre történő átállást.


Kína, Japán, Dél-Korea, Franciaország és Németország szintén támogatja az alternatív szoftverek elterjedését, és a Linux előretörése láttán a Microsoft engedményekre kényszerült. A felszólalók üdvözölték a szoftveróriás döntését, miszerint a Windows operációs rendszer olcsó változatát számos országra kiterjesztik, de emlékeztettek arra, hogy a kedvező lépés egyedül a nagyobb versenynek köszönhető, és a Linux terjedése még érdekes fordulatot hozhat a szoftverpiacon.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások