Mindenkit lepipálnak teher­hordásban a nepáliak

Mindenkit lepipálnak teher­hordásban a nepáliak

2005. június 19. 22:43, Vasárnap
A nepáli hordárok a világ leghatékonyabb teherhordói, a Himalája jégmezőin több mint 5000 méteres tengerszint feletti magasságokban gyalogolva saját testsúlyukkal azonos terhet mozgatnak meg.

Sokkal hatékonyabbak, mint a hasonló súllyal megpakolt hátizsákokat hurcoló katonák, sőt még a rendkívüli képességekkel megáldott kelet-afrikai kikuyu és luo nőket is túlszárnyalják, akik a fejükön kiegyensúlyozva viszik a hatalmas súlyokat. A nepáliak titkát egy belga egyetem, az Université Catholique de Louvain kutatói igyekeztek kideríteni. Eredményeikről a Science magazin eheti számában számoltak be.

A csapat Norman Heglund fiziológus vezetésével vágott neki a Mount Everest közelében található Namcse városának. Az ottani hordárok a város heti vásárából szállítják a különböző árukat egy namlónak nevezett fejhevederrel felszerelt kosár segítségével. Heglund 96 férfi és 17 női teherhordót mért le teherrel és teher nélkül. A férfiak átlagban nagyobb terhet cipeltek testsúlyuknál, a legnagyobb teljesítmény egy a súlyának 183%-át vivő hordáré volt. A nők többnyire saját testsúlyuk 70%-át szállították.

A csapat nyolc hordárt kért meg, hogy járkáljanak egy 51 méteres szakaszon különböző sebességgel és súlyokkal, miközben folyamatosan mérték oxigénfogyasztásukat és szén-dioxid-termelésüket. A nepáliak rendkívüli metabolikus hatékonysággal szállították a terheket, a mérések alapján sokkal jobban teljesítettek a kelet-afrikai nőknél, nem is beszélve a kutatókból alkotott kontroll csoportról. Heglund szerint maximálisan kihasználják teherbíró képességeiket.

A kutatók arra számítottak, hogy a nepáliak az afrikaiakhoz hasonló ingajárásos módszert alkalmazzák a fejükhöz szíjazott kosarak cipeléséhez, azonban bebizonyosodott, hogy a nepáliak járása egy fikarcnyival sem különbözik az általunk is gyakorolttól. Heglund szerint a különbség számos tényező kombinációjából adódik, elsőként a szinte kizárólag rizsből álló étrendet említve meg. A magas szénhidrát-bevitel hatékony szén-dioxid-termelést tesz lehetővé az oxigénfogyasztáshoz képest. Egy fehérjében gazdag étrenddel lehetetlen ilyen fokú metabolikus hatékonyság elérése.

Másodsorban a hordárok elég alacsonyak. A kísérletben részt vett alanyok átlagos magassága 160 centiméter, emellett idejüket, pirkadattól alkonyatig lassú, óránkénti 2 kilométer körüli sebességű sétával töltik, melyekbe sűrűn iktatnak pihenőket. Kis súlyokkal egyébként a nepáliak és az afrikaiak hatékonysága megegyezik, azonban minél nagyobb a teher, úgy kerülnek egyre inkább előtérbe a nepáli hordárok.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások