Kingmax DDR2-es memóriák

Kingmax DDR2-es memóriák

2006. január 10. 13:27, Kedd
A Kingmax már másfél évtizede gyárt memóriákat, de Magyarországra csak nemrég érkeztek meg moduljai. Most a gyártó vadonatúj, 533 és 667 MHz-es DDR II termékeit vizsgáltuk meg.

Ahogy egyre több gyár ontja sorozatban a DDR II memóriákat, úgy lesznek azok egyre olcsóbbak. Ma már nem nagy az árkülönbség a DDR és a második generációs változat között, ellenben utóbbiak teljesítmény terén eddig nem voltak túlzottan virgoncak. Ennek oka, hogy ugyan a DDR2 sávszélesség terén felülmúlja elődjét, de a magasabb késleltetések miatt az általa nyújtott összteljesítmény miatt a modul eddig a DDR szintjén maradt. Ez a hátrány az órajel fokozatos emelkedésével napjainkban kezd megváltozni, ezért ideje megbarátkoznunk az új termékekkel.

A Kingmax a világ nyolcadik legnagyobb memóriamodul-szállítója, ennek ellenére Magyarországon kevesen ismerik a nevét. A vállalat a DDR2 terén úttörőnek számít, a gyártók közötti fejlesztés versenyben vezető helyet foglal el. Presztízs terén azonban elmaradnak a céget megillető helytől, ezen szeretnének változtatni a vállalat marketingesei a nemrég bejelentett Mars termékcsaláddal. A névvel a cég a háború istene bolygójának erős, dobogó szívét akarja reprezentálni.


A dobozok hogy a boltok polcain is figyelemfelkeltők legyenek, a felsőkategóriás pozicionálásnak megfelelően egyedi dizájnt kaptak. A csomagolásban egy aprócska angol nyelvű egyentájékoztató van, és mivel azt láthatóan minden termékük mellé odarakják, csak általánosságokra szoritkozik. A modulok specialitása egy a nyákon lévő vörös ASIC dekóderchip és a cég TinyBGA tokozása. Az ASIC chip a hamisítást hivatott megakadályozni.

Az erős szív számokra lefordítva a gyorsabb, 667 MHz-es modul esetében 8,6 GB/sec-os memória-sávszélességet jelent, és támogatja a Prescott/Tejas 1067 MHz-es FSB-jét is. A teljesítményfelvételt azzal csökkentették a felére, hogy a modulok üzemi feszültsége csak 1,8 volt. Késleltetése 4-4-4-12, ami a DDR II modulok között átlagos érték, de tapasztalatok szerint a DDR2 esetében teljesítmény szempontjából inkább csak az órajel nagysága számít.


A Kingmax nyolc éve fejlesztette ki a BGA tokozást, és már korábbi termékeinél is alkalmazta. A tokozás alapvető hatással van a memóriamodulok stabilitására. Míg az SDRAM-ok és a DDR RAM-ok ún. TSOP-módszerrel készülnek, a JEDEC szabványügyi szövetség az új generációnál már a BGA tokozás alkalmazásáról határozott. Ennél nagyobb hely van a chipek alján, azaz nem csak több láb lehet a nyákon, de elengedhetetlen a DDRII modulok nagyobb ki és bemenő jelsűrűsége miatt is. Persze gyártás terén is könnyítéseket jelent, pl. egyszerűbb a chipeket a nyákra helyezni, jobb az elektromos teljesítmény, és kisebb a jelátvitel időtartama, ami lehetővé teszi a nagyobb feszültségek elérését és a hőtermelés jobb eloszlatását is.

Sokak számára a memóráknál lényegtelen a márkajelzés, csak az árat és a ráírt órajelet nézik, pedig a megbízható memória azért is fontos, mert ennek hibája okozhatja a legtöbb rejtett fagyást, alkalmazásokban a hirtelen kilépést. Sokan nem tudják azt sem, hogy a noname termékek többsége is a márkás memóriachipeket gyártó vállalatoktól származik, csak ezek a tesztelés során elhullottak, nem hoztak valamely az adott, hírnevét kényesen őrző cég számára fontos paramétert. Éppen ezért a Kingmax termékeinél kiemelendő, hogy a gyártó két év garanciát kínál memóriáira.

A cikk megjelenését a Mistral Computerworld támogatta. Az 512 MB-os, 533 MHz-es Kingmax Mars memória bruttó ára Mistral szaküzleteiben 9516 Ft, a gyorsabb, 667 MHz-es, 512 MB-os változata bruttó 10 730 Ft-ba, 1 GB-os verzióban pedig 19 680 Ft-ba kerül.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások