Hongkongban fiatalok derítik fel a kalózmásolatokat

Hongkongban fiatalok derítik fel a kalózmásolatokat

2006. július 21. 14:59, Péntek
Hongkongban a tervek szerint a jövőben fiatalokat alkalmaznának a szerzői jogsértések felderítésére. A kínai kormány ugyanakkor tagadta, hogy ezáltal a tinédzserekből állami besúgókat csinálnának.

Az immár évek óta hivatalosan is Kínához tartozó Hongkongban a jövőben nemcsak rendőrök, de tizen- és huszonéves fiatalok ezrei fogják átkutatni a világhálót illegális másolt zenei albumok, szoftverek, filmek és játékok után. Az önkéntesek weboldalakat, internetes fórumokat, de akár chatoldalakat is felkeresnek majd abban a reményben, hogy kalózkópiákra bukkannak.

A kínai kormány azt reméli, hogy az akcióban a tizenegy kínai ifjúsági szervezet közel 200 000 tagja vesz majd részt. Az első 1600 önkéntest művészek, filmsztárok és zenészek előtt már fel is eskették feladatuk elvégzésére egy hongkongi stadionban. Amennyiben a fiatalok másolt szoftvereket és más tartalmakat letöltésre kínáló portálra bukkannak, azonnal értesítik a hatóságokat.

A zene-, a szoftver-, a film- és a játékipar képviselői támogatásukról biztosították a kínai kormányt, azonban a polgári jogi civil szervezetek támadták a kezdeményezést, mivel a kínai vezetők ezzel a lépéssel besúgókat nevelnek és arra buzdítják a gyerekeket, hogy ne legyenek tekintettel még a saját szüleikre vagy rokonaikra, ismerőseikre sem és akár a saját családtagjaikat is rendőrkézre vagy börtönbe juttassák.

"Ezek a vélemények nem jogosak. Mi nem akarunk besúgókat nevelni a fiatalokból és nem próbáljuk manipulálni őket. Csak azt szeretnénk, hogy megtanulják felismerni, hogy mik a rossz, helytelen dolgok és ezekről tájékoztassák a rendőrséget. Célunk továbbá az is, hogy megtanulják, mi is az a szerzői jog" - nyilatkozta Tam Yiu-keung, a szellemi tulajdoni kérdésekben döntő legmagasabb rangú hongkongi vezető.

A kínai hatóságok minden bejelentést alaposan megvizsgálnak és ha az igaznak bizonyul, akkor azonnal értesítik a különböző szerzői jogvédő szervezeteket, például a Nemzetközi Zeneipari Szövetséget (IFPI). Ezek a csoportok döntenek utána arról, hogy tesznek-e feljelentést vagy kezdeményeznek-e eljárást az elkövetők ellen. A program első kísérleti szakaszában egyébként 700 önkéntes fiatal segítő összesen 800 bejelentést tett, így a kínai kormány bizakodik, hogy sikerül gátat szabni az egyre burjánzó illegális másolásoknak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások