Egyetlen génnel lassítható az öregedés?

Egyetlen génnel lassítható az öregedés?

2007. július 29. 11:28, Vasárnap
Kutatók egyetlen protein elvételével hosszabbították meg kísérleti egereik életét. Az egerek annak ellenére, hogy többet esznek, kisebkisebb súlyúak, mint hagyományos társaik.

A szóban forgó protein, az AC5 (5-ös típusú adenilát-cikláz) nélkül a test kevésbé hajlamos az adrenalin hormon szívritmus gyorsító hatásaira és valószínűleg a stressz több válfajával szemben is ellenállóbbá válik. A tudósok máris megtették a proteint blokkoló szerek fejlesztésére irányuló első lépéseket. Jelenleg az öregedéssel kapcsolatos kutatások elsősorban a kalóriakorlátozásra összpontosítanak, mellyel elvileg egy metabolikus "ifjúság forrását" aktiválnának. Az új felfedezés szerint egyetlen, szívvel kapcsolatos gén kiütésével is megnyújtható lehet az élettartam, miközben a szervezet még a kalóriakorlátozással kapcsolatos effektusokat is előidézi.

A Cell szaklapban publikált kutatást vezető Stephen Vatner kardiológus és kollégái kezdetben csupán azt próbálták kideríteni, hogy az AC5 kiiktatása egészségesebb szívet eredményez-e. Azt már korábbról is tudták, hogy az adrenalin jelzést blokkoló gyógyszerek jótékony hatással vannak a szívinfarktuson átesett vagy szabálytalan szívveréssel rendelkező betegekre.

2003-ban azt is sikerült kimutatniuk, hogy az AC5 nélküli egerek jóval ellenállóbbak a nyomás okozta, szívvel kapcsolatos rendellenességekkel szemben. Idővel azonban az is feltűnt, hogy a mutáns egyedek tovább élnek, mint normális társaik.

A héten láttak napvilágot az ezzel kapcsolatos eredmények, mely szerint a génkezelt egerek 30%-kal tovább éltek és nem alakultak ki náluk szív és érrendszeri rendellenességek, valamint csontkopás, ami igen gyakori velejárója az öregedésnek.

Több furcsaságot is tapasztaltak azonban a kutatók. Míg a fiatal mutánsok súlya semmiben nem tér el hagyományos társaikétól, az idősebb génkezelt egyedek kisebb súlyúak a normális egereknél, annak ellenére is, hogy több táplálékkal látták el őket. A megfigyelés egy metabolikus változásra utalhat, ami a kalóriakorlátozást utánozza, vélekedett Vatner.

Arra is jó esély van, hogy az AC5 nélküli egerek ellenállóbbak a rákkal szemben, tette hozzá a kutató. A hagyományos egerek többsége valamilyen tumor kialakulása következtében pusztul el, ezért elképzelhető hogy a mutánsok azért éltek tovább, mert megúszták a daganatos megbetegedéseket. Mindezek fényében egy AC5-gátló valóságos csodaszernek tűnhet, a dolog azonban koránt sem ilyen egyszerű.


Túlélési ráta hónapokban mérve

Az AC5 eltűnésével a mutánsok továbbra is reagáltak az adrenalinra, a hormon szívre gyakorolt hatása azonban kevésbé hangsúlyos. Az adrenalin reakció azonban igen jól jöhet a stresszes, gyors reakciókat igénylő helyzetekben, figyelmeztet Michael Bristow, a Colorado Egyetem kardiológusa a Nature hasábjain. Az AC5 egy igen komplikált útvonal része, teljes kiiktatásának szerteágazó következményei még messze nem ismertek. Emellett mentális mellékhatások is felléphetnek, figyelmeztetnek más kutatók.

Az AC5-öt nélkülöző egerek nem reagálnak olyan jól a morfinra vagy a pszichotikus tüneteket enyhítő gyógyszerekre, azt azonban Bristow is elismeri, hogy Vatner eredményei rendkívül érdekesek és egy teljesen új utat nyithatnak az öregedés kutatásában. A szakértők úgy vélik az AC5-gátló remek szívgyógyszer lehet, a hosszú életre pedig javasolják többek közt a sebességhatárok betartását, az egészségesebb táplálkozást, vagy a dohányzásról való leszokást.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások