Elavultnak tűnik az Európai Unió Észtország mellett

Elavultnak tűnik az Európai Unió Észtország mellett

2007. augusztus 7. 16:47, Kedd
Az 1991-ben újra elnyert függetlensége óta a Baltikum tagjának számító állam az informatika területén az Európai Unió mintaországává vált.

Észtországnak jelenleg már nemcsak kitűnő internet-, WLAN- és mobilhálózata van, hanem egyre több informatikai cég telepíti ide fejlesztőrészlegét. Köztük van például a Skype is. A baltikumi állam idén februárban azzal került a lapok címoldalára, hogy a világon elsőként lehetővé tette az elektronikus voksolást is a parlamenti választásokon. Emellett legendásak azok a rendeletek is, amelyek egyike például kötelezővé teszi a helyi települések mindegyike számára, hogy legalább egy nyilvános internetezési pontot építsenek ki, valamint, hogy az ezekhez való útba igazítást @ jelű közlekedési táblákkal segítsék.

"Az IT-őrület az észt falvakban is megfigyelhető. Még a legkisebb településen is láthatóak a @ közlekedési táblák. A technológiai robbanás többek között Észtország Finnországhoz fűződő nyelvi és kulturális kapcsolatainak, valamint politikai és gazdasági helyzetének köszönhető. Ezenkívül jelentős szerepet játszik a fejlődésben az észtek beruházásokat támogató mentalitása. Nem vesződtek például a szovjet időkből visszamaradt, rossz állapotban lévő vezetékes telefonhálózat feljavításával, hanem rögtön belevágtak a WLAN- és a mobilhálózat fejlesztésébe" - jelentette ki Klaus Schameitat, a balti ország szakértője.

Robert Krimmer elektronikus szavazási szakértő szintén a Finnországhoz fűződő erős gazdasági és kulturális kapcsolatokban látja az "észt csoda" titkát. "Észtországnak - hasonlóan a másik két baltikumi államhoz - a függetlenné válása után identitáskrízissel kellett szembe néznie. Az internetes őrület akkor tört ki Finnországban és a politikusok nyitottsága végül a növekvő számú beruházásokban nyilvánult meg. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy elektronikusan voksolni kizárólag az észt anyanyelvű személyek tudnak, az orosz kisebbség nem élhet ezzel a lehetőséggel" - tette hozzá a szakember.

Minden észt állampolgárnak van egy elektronikus személyi kártya, amelyen többek között szerepel az illető személyes adatain kívül a digitális aláírása is. Ezek után már senki sem csodálkozik azon, hogy a helyi lakosok kereken 75 százaléka a banki ügyeit már online intézi.

Ott Kaukver, a Skype fejlesztési vezetője ugyanakkor kétsége vonta, hogy a fejlesztések csak a függetlenné válás után erősödtek volna fel. "A szovjet időkben is számos kiváló mérnököt adott Észtország. A Szovjetunió kibernetikai kutatóközpontja például Tallinnban volt és az sem véletlen, hogy pont itt fejlesztették ki 1986-ban az első szovjet PC-t is. A függetlenné válás után a helyi embereknek rá kellett döbbenniük arra, hogy az eddiginél nagyobb kreativitásra van szükségük ahhoz, hogy munkahelyet szerezzenek, hiszen kevés volt a pénz. Most pedig ezeket a korábbi tapasztalatokat hasznosítják egész Észtországban. Mi még mindig másképp keressük egy probléma megoldását, mint más országok szakemberei, és ez úgy tűnik, semmiképpen sem hátrány" - mondta a szakember.

Igaz, az erős online jelenlétnek hátrányai is vannak. Ez jól megmutatkozott, amikor májusban tömeges internetes támadások érték különböző észt intézmények szervereit. Az elkövetők megpróbálták megbénítani a különböző észt honlapok működését, megakadályozva, hogy a "normál felhasználók" elérhessék azokat, sőt, egyes esetekben azok tartalmát is igyekeznek megváltoztatni. Emiatt a NATO egy szakértőt küldött Észtországba, hogy segítsen kivédeni a különböző kormányzati szervek elleni internetes akciókat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások