Adatátvitel rádióhullámok helyett fénnyel

Adatátvitel rádióhullámok helyett fénnyel

2008. június 11. 21:05, Szerda
A Siemens kutatóinak sikerült 100 Mbit/s-ig terjedő sebességtartományban látható fénnyel adatokat átvinni.

A kutatók a már elterjedt rádiós WLAN-technika mellett a fénnyel működő vezetéknélküli adatátvitelt is lehetővé akarják tenni. Ennek hátterében az sávszélesség és a gigabites otthoni hálózatok rugalmassága iránt állandóan növekvő igény áll, melyek az internet-szolgáltatások igénybevételéhez szükségesek.

A szabad térben való adatátvitel nagy teljesítményű fehér fényű fénykibocsátó diódákkal (LED) sikerült, egyelőre 1 méter távolságra. A mai otthoni hálózatok szűk keresztmetszetté válhatnak, ha nagysebességű optikai hálózatok "táplálják“ azokat, amelyek fel- és letöltési sebessége is meghaladhatja a 100 Mbit/s értéket. Ilyen adatsebességek adódhatnak pl. a nagyfelbontású TV-adásokból vagy telemedikai alkalmazásokból.

A vezetéknélküli otthoni hálózatok számára egyre nagyobb problémát jelent, hogy például a három független WLAN-frekvenciasávot sok épületben többszörösen is használják a felhasználók, így adatcsomagjaik között ütközések keletkeznek. Erre a problémára a látható fény (frekvencia)engedélymentes és eddig nem használt alternatív médiumként kínálkozik. A szabad térben az adatátvitel fehérfény-LED-ekkel valósulhat meg, amelyek kitűnnek hosszú élettartamukkal, robusztus mechanikai felépítésükkel, alacsony üzemi feszültségükkel és a normál izzólámpákénál nagyobb energia-hatékonyságukkal. Az adatok átvitele egyszerűen a LED által kibocsátott fény variálásával (modulációjával) történik. A vevőoldalon egy fényérzékelő alakítja vissza a fényjeleket elektromos impulzusokká.

Ennek a témának szentel figyelmet 2008 januárja óta az Omega elnevezésű európai kutatási projekt, amelyet egy 20 európai ipari és tudományos partnerből - köztük a Siemensből- álló konzorcium működtet. A kutatók most főleg a fehér LED-es adatátviteli sebesség növelésére koncentrálnak. 2007 végén többek közt a szabványosítási tevékenység is megindult e téren, mégpedig az IEEE 802.15 (Institute of Electrical and Electronics Engineers) keretében, amit a Samsung kezdeményezett. A tervek szerint 2010 végére el is fogadhatnak egy szabványt.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások