Szoftverfejlesztés kubai módra

Szoftverfejlesztés kubai módra

2008. október 7. 12:33, Kedd
Havanna és egész Kuba büszkesége az UCI. Az egyetem programokat fejleszt elsősorban a fejlődő országok számára, azonban a helyi tudósításokkal ellentétben, közel sem minden idilli.

Az ország fővárosában található felsőoktatási intézménynek összesen 10 000 hallgatója van és helyi, sőt a Karib-tengeri térségben is egyfajta mintának számít. A kubai kormány eltökélte, hogy a helyi információs forradalmat az UCI segítségével valósítja meg. A célok ambíciózusak, a megvalósításban azonban néha érdekes hibák csúsznak. Az új program fő eleme a szabad szoftverek fejlesztése a fejlődő országok számára. A külföldi szakemberek beszámolói alapján viszont a színfalak mögött más fajta munka is zajlik.

Nemrég nemzetközi megfigyelők utaztak az egyetemre és arról számoltak be, hogy a kollégiumok mindegyikét klímaberendezésekkel látták el, az osztálytermekben pedig TFT-kijelzők vannak. "Egy helyi professzor elmondta nekem, hogy az egyik céljuk az, hogy a mai számítógépeket akár 20 év múlva is használhassák anélkül, hogy a funkcióikból bármit is veszítenének. Mindez jó példa lehet más államok számára is" - jelentette ki Gwendolyn Floyd amerikai médiakutató, a nemzetközi szakértői csoport egyik tagja.

Floydnak és Joshua Kaufmannak, a Regionális Tanácsadói Csoport munkatársának azonban olyan technológiákat is bemutattak, amelyek segítségével minden eddiginél könnyebben megvalósítható az ellenzéki politikusok megfigyelése. "Volt egy dizájnlaboratórium, amely különleges reklámokat fejlesztett ki olyan országoknak, mint például Venezuela. Ehhez azonban figyelembe kell venni, hogy Kubában nincsenek hirdetések" - közölte Kaufman.

A karibi államban az internet, a szélessávú hozzáférések, a mobil hálózatok és más korszerű technológiák még mindig szinte csak a tehetősek számára érhetők el. A kubai kormány korlátozta az információs szabadságot, az internethez való hozzáférés közel sem mindenkinek lehetséges. A viszonyokat jól példázza, hogy idén tavaszig tilos volt a helyi állampolgároknak számítógépet vásárolniuk és birtokolniuk. Ugyan márciusban feloldották a blokádot és szabad PC-t, DVD- és videolejátszót, valamint mobiltelefont vásárolni és használni, azonban otthoni internetelérése továbbra sem lehet senkinek.

Gwendolyn Floyd szerint ezért sok kubai éjjel betör a céges rendszerekbe, hogy böngészhessenek egy kicsit szabadon a világhálón. "A kubaiak nagyon is érdeklődnek aziránt, hogy a világ többi része mit gondol a hazájukról és miket ír róla" - tette hozzá a szakember. Kubába a lakosságnak szánt első számítógépek idén májusban érkeztek meg, míg George Bush amerikai elnök bejelentette, hogy az amerikaiak nemsokára mobiltelefonokat küldhetnek ajándékba kubai rokonaiknak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások