Vérnyomásmérő miniszenzor

Vérnyomásmérő miniszenzor

2009. január 10. 13:25, Szombat
A jövőben a mostaninál sokkal egyszerűbbé válhat a magas vérnyomás elleni gyógyszerek adagolása. A Fraunhofer Intézet Mikroelektronikai Kapcsolók és Rendszerek Intézete egy olyan szenzort fejlesztett ki, amely teljesen új vérnyomásmérési módszereket tesz lehetővé.

Az artériába beültetett, alig egyetlen milliméter átmérőjű miniatűr érzékelő másodpercenként 30-szor képes mérni a vérnyomást. "Mindez azt jelenti, hogy így nyomon követhető a pulzus és a vérnyomás alakulása és rögzíthetők az értékek" - jelentette ki Hoc Khiem Trieu, a kutatás vezetője. Az új rendszer jelentősen megkönnyítheti a magas vérnyomásban szenvedő betegek életét, akiknek különösen az éjszakai mérések jelentenek komoly problémát és megterhelést.

Maga az eszköz több összetevőből áll. "Az artériába beültetett szenzor egy mikrokábellel van összekötve, amely egy, szintén a bőr alatt elhelyezett központi egységnek továbbítja a mért értékeket. Ez digitalizálja és kódolja, majd a páciens övén viselt leolvasónak küldi tovább az adatokat. Ez a készülék az információkat a központi ellenőrző állomáshoz juttatja el, amely egy orvos segítségével kiértékeli azokat" - tette hozzá Trieu. Az egész rendszer áramellátása vezeték nélkül, mágneses mezők által generált feszültségek felhasználásával történik. Az alkalmazott fémoxid félvezetőknek (MOS) köszönhetően a fogyasztás rendkívül alacsony.

A vérnyomásmérő egyetlen hátránya, hogy a használat előtt egy orvosnak kell beültetnie egy verőérbe, optimális esetben egy lábon található artériába. De a jövőben választható lesz akár a felkari beültetés is. A szakemberek a miniatűr berendezést jelenleg birkákon tesztelik. Amennyiben ezek a próbák sikeresen zárulnak, úgy emberekbe is beültetik az új készülékeket. A kutatók szerint a szenzor nem csak a magas vérnyomásban, de a különböző szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők állapotának folyamatos ellenőrzésében is sokat segíthet majd.

Az érzékelő annak a termékcsaládnak a tagja, amelynek első modelljeit még tavaly ősszel mutatta be a Fraunhofer Intézet.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások