2011-től tilthatják le Nagy-Britanniában az internetet

2011-től tilthatják le Nagy-Britanniában az internetet

2009. október 30. 09:40, Péntek
Néhány héten belül teljesen ellentmondó hírek érkeztek a szigetországból és alighanem a brit kormány sem tudja, mit is akar az internetblokkolás ügyében.

Peter Mandelson brit gazdasági miniszter a francia HADOPI-modellt valósítaná meg a szigetországban. A politikus bejelentette, hogy 2011-től bevezetik az internetletiltást a sok illegális szoftver-, film-, zenei- és játékmásolatot letöltő felhasználókkal szemben. Az intézkedéseket nem egy bíróság rendelné el, hanem az Ofcom nevű hivatal "független testülete". Mandelson emellett azt szeretné, hogy hasonló rendszer épüljön ki az Európai Unió egész területén is. A politikus az elképzelésről egy londoni rendezvényen beszélt. Leszögezte ugyanakkor, hogy szerinte már a két figyelmeztető levél is elég elrettentő lesz, így nem sok esetben válik majd szükségessé az internethozzáférések blokkolása.

A The Guardian tudósításában kiemelte, hogy az új rendszert 2011 nyarán vezetnék be, a szükséges jogszabályt pedig jövő áprilisban fogadtatnák el. A brit kormány egy éven keresztül vizsgálni akarja azt is, hogy az illegális letöltésekhez kapcsolódó adatforgalom 70 százaléka csökkenthető-e csupán a felszólító levelek által. A módszer hatékonyságát szintén az Ofcom ellenőrzi majd. Amennyiben a megoldás nem lesz elég hatékony, úgy megkezdődik a fájlcserélők interneteléréseinek blokkolása.

A felmerülő költségeken a tervek alapján az internetszolgáltatók, a távközlési vállalatok és a tartalomszolgáltatók közösen osztoznának. A fájlcserélőket magánszervezetek munkatársai azonosítanák, a leveleket az internetszolgáltatók küldenék ki, míg a visszaesőket nemes egyszerűséggel feljelentenék. Minden panaszt, fellebbezést az Ofcom kezel, amely gyakorlatilag ugyanolyan hatósági jogköröket kapna mint a HADOPI.

Jean-Bernard Levy, a Vivendi első embere üdvözölte Mandelson tervét, James Killock, az Open Rights Group brit polgárjogi szervezet vezetője ugyanakkor csalódottan fogadta a gazdasági miniszter bejelentését. Sőt, az MI5 brit belföldi titkosszolgálat egyenesen elutasította a három csapás-modell bevezetését, mondván ha a letöltőket titkosításra kényszerítik, akkor nehezebben lesz nyomon követhető a bűnözők, terroristák között zajló adatforgalom. A TalkTalk nevű internetszolgáltató jelezte, hogy bírósági úton akadályozza meg Mandelson elképzeléseinek megvalósítását.

A három csapás-modell esetében a legnagyobb problémát a bizonyítékok gyűjtése és a több ember által közösen használt internetkapcsolatok megítélése jelenti. Kérdéses, hogy Mandelson megvalósíthatja-e terveit, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy pártja győz a 2010-es választásokon. Nagy-Britanniában a kormány augusztus végén még azt közölte, hogy jelentősen szigorítaná az online szerzői jogsértések elleni büntetéseket, majd néhány napja az illetékesek leszögezték, hogy bírósági végzés nélkül egyetlen elérést sem korlátoznának.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások