Távol-keleti gyárakat ellenőriz az Apple

Távol-keleti gyárakat ellenőriz az Apple

2010. február 26. 15:21, Péntek
Az Apple immár negyedik alkalommal készítette el a partnercégeinél uralkodó körülményeket bemutató összefoglaló anyagát.

Az amerikai cég azért kénytelen kiemelten foglalkozni ezzel a kérdéssel, mivel tavaly a Wintek nevű tajvani kijelzőgyártó cég miatt a lapok címoldalára került. Tajvani polgárjogi aktivisták ugyanis azzal vádolták a Winteket és ezáltal közvetve az Apple-t, hogy kizsákmányolja a helyi és a kínai alkalmazottait. A dokumentum készítői az Apple kínai, tajvani, malajziai és thaiföldi beszállítóinak üzemeiben tapasztalható viszonyokat igyekeznek bemutatni. Az Apple vezetői tavaly 102 üzemben összesen 133 000 alkalmazottat ellenőriztek. Ez mindenképpen komoly előrelépés a 2008-ban ellenőrzött 83 gyárhoz és 27 000 dolgozóhoz képest.

A jelentésből szerint az Apple ellenőrei összesen 17 esetben - ami a vizsgált ügyek 2 százalékának felel meg - találtak munkahelyi szabálysértéseket. Mind a 17 esetben az adott beszállító megsértette az Apple foglalkoztatási előírásait. Nyolc üzemben a munkáltatók túlzottan magas díjat számítottak fel a hozzájuk kiközvetített munkavállalók után, két gyárban 16 évesnél fiatalabb személyeket foglalkoztattak, míg három partner a szükséges minősítéssel nem rendelkező cégeket bízott meg a veszélyes hulladékok elszállításával. Végül további három vállalatot azért marasztaltak el, mert hamis adatokat adott meg.

Több partnercég is megsértette az Apple beszállítókra vonatkozó szabálycsomagját. Ez ugyanis kimondja, hogy a heti munkaidő nem lehet több 60 óránál és minden munkavállalót megillet a legalább heti egy szabadnap. Nos, ezzel szemben kiderült, hogy 60 vállalatnál a heti munkaidőt több mint 50 százalékkal túllépték. 65 üzemben pedig az alkalmazottak hat napnál többet dolgoztak. Voltak más szabálytalanságok is. 48 beszállítónál nem fizették ki a túlóradíjakat. 24 gyárban pedig az ott dolgozók az Apple által meghatározott minimálbérnél kevesebbet kaptak. 45 cég fegyelmezési okokból gyakran élt a fizetésmegvonás vagy -csökkentés eszközével.

A vállalat hangsúlyozta, hogy lehet, hogy ezek az intézkedések a helyi viszonyok szerint nem számítanak törvénytelenségeknek, de ez a gyakorlat semmiképpen sem elfogadható. Az Apple az első munkahelyi körülményeket taglaló jelentését 2007 februárjában hozta nyilvánosságra. A vállalat azért kényszerült erre, mert akkoriban számos tudósítás jelent meg arról, hogy az iPodokat készítő munkások embertelen körülmények között dolgoznak.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások