Online adománygyűjtés a mohácsi Szabadság-szigetért

Online adománygyűjtés a mohácsi Szabadság-szigetért

2010. június 15. 13:15, Kedd
Online adománygyűjtést szervez a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete a mohácsi Szabadság-sziget és az azt határoló dunai mellékág rehabilitációjára.

A kedden induló akcióban az adományozók virtuális parcellákat vásárolhatnak a szigeten. A Szabadság-sziget és az egykor Mohács fürdőparadicsomának számító mellékág ötéves rehabilitációs programja 2009. január 1-jén kezdődött meg az állami, az önkormányzati, az üzleti és a civil szféra összefogásával több mint 450 millió forintos összköltségvetéssel.

A WWF kedden indította útjára online adománygyűjtő akcióját a Facebookon azzal a céllal, hogy a beruházásban vállalt pénzügyi önrészét előteremtse - magyarázta Siposs Viktória, a WWF projektvezetője. A természetvédelmi alap Facebook oldalán tartott akciónyitányon többek közt részt vett Illés Zoltán környezetvédelemért felelős államtitkár, Figeczky Gábor, a WWF igazgatója és Pogány Éda, a programot támogató Coca-Cola Magyarország kommunikációs igazgatója is. Az akció keretében magánszemélyek 1-9 ezer, vállalatok 10-90 ezer forint értékben virtuális parcellákat vásárolhatnak a Szabadság-szigeten. Adományozni egy Facebookon elérhető alkalmazás segítségével lehet. A "tulajdonosok" folyamatos értesítést kaphatnak a szigeten folyó rehabilitációs munkákról.

"Összesen ezer parcellára osztottuk a szigetet, de ha megtelik, biztosan kitalálunk majd valamit, hogyan folytathatjuk a gyűjtést. Mi is izgalommal várjuk a fejleményeket, hiszen ez az első ilyen típusú hazai akció, így még nincs tapasztalatunk e téren" - fogalmazott Siposs Viktória.

A projektvezető elmondása szerint a közel másfél éve zajló zöld beruházásban eddig az előkészületeké - geodéziai felméréseké, áramlástani vizsgálatoké - volt a főszerep. A konkrét munkálatok idén ősszel kezdődhetnek el: eltávolítják a szigetről a tájidegen, invazív növényfajokat, helyükbe őshonos, ártéri erdőt telepítenek, kikotorják a mellékágban évtizedek alatt lerakódott iszapot, végül megbontják a mellékágat elzáró gátat, hogy újra friss folyóvíz áramolhasson a mederben egész évben. Ezzel ívóhelyet biztosítanak a halaknak, visszatérhetnek az erdőbe olyan ritka madárfajok, mint a fekete gólya és a réti sas, ezenkívül az ivóvíz minősége is jelentősen javulhat Baranya megye déli településein. A projekt a tervek szerint 2013 végén zárul.

A szigetmentő programban részt vevő szervezetek a WWF Magyarország, a Coca-Cola Magyarország, a Duna-Dráva Nemzeti Park, az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt., valamint Mohács város önkormányzata. A több mint 450 millió forint költségű fejlesztést az Európai Unió egymillió euróval (mintegy 280 millió forinttal) támogatta. A WWF szerint a Szabadság-szigetnek és mellékágának helyreállítása lehet az első lépés a folyó több tucat hasonló részének rehabilitációja felé, amely a Duna "újjáélesztésének" alapfeltétele.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások