4 éves az Osztrák Kalózpárt

4 éves az Osztrák Kalózpárt

2010. október 13. 14:08, Szerda
Ausztriában 2006 óta létezik a kalózpárt, amely elsősorban az adatvédelmi és a szerzői jogsértési ügyekkel foglalkozik, ugyanakkor más kérdésekben is markánsan megfogalmazza a véleményét.

"Sok osztrák nem ismer bennünket, ráadásul sikeresen folytatják a médiában azt a kampányt, miszerint a megfigyelések, ellenőrzések nem jelentenek semmi rosszat. A mottó az, hogy aki nem tett semmit, annak nincs takargatnivalója. Úgy gondolom, ezek a dolgok még nagyon komoly hatással lesznek az emberekre. Néhányan úgy vélik, hogy szükség van még pár komoly botrányra ahhoz, hogy a felhasználók felébredjenek ebből a Csipkerózsika-álmukból. Ha egy betegbiztosító társaság elveszítené néhány millió ügyfelének az adatait, akkor az emberek egyből másként gondolkodnának erről a témáról. A mi pártunkban sok az IT-szakember, akik érthetően felvilágosultabbak az adatvédelem tekintetében az átlagpolgároknál. Ők ráadásul rendszeresen kapcsolatban vannak a külföldi kollégáikkal is, így kialakul az öntudatuk" - jelentette ki Peter Stadlmaier, az Osztrák Kalózpárt elnökségi tagja.

A politikus szerint a magánszemélyek úgy védhetik leginkább az adataikat, ha megválogatják, hogy kiknek és mely szolgáltatásoknak adják meg ezeket az információkat, illetve a fotóikat. Mindig érdemes megvizsgálni, hogy érdemes-e kiadni az adott adatot vagy sem. Nem kell mindig a többi felhasználó példáját követni és csak azért, mert 500 millióan a Facebook regisztrált tagjai, a többi 5,5 milliárd embernek nem kell szintén annak lennie. A közösségi portálokon való megjelenés jelenleg egy divatjelenség, de egy idő után rájönnek az emberek, hogy önmagában annak semmi haszna sincs, ha fent vannak a Twitteren vagy a Facebookon.

"Az adatok gyűjtésében nem csak az internetes cégek érdekeltek., Elég megnézni csak az Európai Unió INDECT programját, ami kvázi egy felkészülés egy jövőbeli polgárháborúra vagy az európai országokban kitörő felkelésekre. Mindezek a folyamatok, és az, ha megtudják, hogy figyelik őket megváltoztatják az egyes felhasználók viselkedését is. Ha valaki tudja, hogy mindenhol kamerák vannak és felveszik, amit csinál, akkor már nem fog úgy viselkedni, mint egy igazán szabad ember, hanem inkább úgy, mint egy állatkertbe zárt tigris. Mindez egy merénylet a polgárok individuális szabadsága ellen."

"Nagy-Britanniában éppen átgondolja az ellenőrzési módszereit. A kamerákat le lehet szerelni és a törvényeket is módosítani lehet. Az a gyanúm, hogy ez egy pénzügyi döntés. A kiépített rendszer hatalmas összegeket emésztett fel és a statisztikákban látható, hogy semmit sem használt. A bűnözési ráta nagyon magas. Jobb lett volna ezt a pénzt szociális programokra fordítani. A britek döntését nagyon bátornak tartom, most megpróbálnak egy lépést a jó irányba tenni. A példájukat nyugodtan követhetnék más államok is, elsőként Franciaország. De ott a HADOPI egy presztízsprojekt. Mindenesetre nem véletlenül tartott a HADOPI miatt a titkosítások elterjedésétől az USA Nemzetbiztonsági Hivatala" - tette hozzá Stadlmaier.

Az Osztrák Kalózpárt elnökségi tagja szerint van az interneten bűnözés, de először bizonyítékokat kell gyűjteni és kellően felkészített szakembereknek kell megítélniük, hogy valami bűncselekmény-e vagy sem, illetve egy IP-cím bizonyíték-e vagy sem. Ez nem egy egyszerű terület. A jogharmonizáció szintén fontos lenne és megálljt kellene parancsolni a túlzott megfigyeléseknek. Részben olyan hivatalok léteznek napjainkban, amelyeknek saját életük van és amelyeknek senki sem mondja, hogy eddig és ne tovább! Az adatvédelmet és -kezelést már az általános iskolákban tanítani kellene. A gyerekekben kiskoruktól tudatosítani kell, hogy senkinek se adják ki a címüket vagy a telefonszámukat.

"Válaszúthoz érkeztünk: vagy 20 év múlva egy totális megfigyelési államban fogunk élni, vagy a politika és a lakosság közösen felismeri, hogy a mostani irány és folyamatok semmi jóhoz nem vezetnek. Ez a döntés a következő esztendőkben megszületik majd. Változások minden országban egyik napról a másikra történhetnek. Izland például most az adatvédelmi szakemberek paradicsoma, de egy választás mindent megváltoztathat. Az ellenőrzést ki kell venni az állam kezéből és a nem kormányzati szervezetek kezébe kell tenni. A kérdés ugyanis az, hogy ki ellenőrzi a megfigyelőket? A veszély pedig túl nagy" - szögezte le végül Peter Stadlmaier.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások