Raspberry Pi - az olcsó miniatűr számítógép

Raspberry Pi - az olcsó miniatűr számítógép

2011. május 9. 14:25, Hétfő
David Braben játékfejlesztő egy olyan miniatűr számítógépet fejlesztett ki, ami elsősorban diákoknak lehet hasznos és aminek a segítségével megtanulhatják a programozás alapjait.

A Raspberry Pi nevű eszköz gyakorlatilag alig nagyobb egy USB-kulcsnál, ám ennek ellenére a teljesítménye közel sem lebecsülendő. Játékok futtatására nem alkalmas, de az alkotója nem is ilyen célokra tervezte. A cél az volt, hogy a készülék legkésőbb egy éven belül sorozatgyártásra alkalmas legyen és az ára ne haladja meg a 20 eurót.


Braben a Raspberry Pi kapcsán azt írta, hogy olyan, mint egy USB-kulcson elhelyezett számítógép, ami elegendő a böngészésre és leginkább a tanulást, a kísérletezést támogathatja. Az integrált HDMI-portnak köszönhetően az eszköz monitorral vagy televízióval egyaránt összeköthető. A prototípus fő egysége egy 700 MHz-es órajelen üzemelő ARM11 típusú CPU, az SDRAM mérete 128 megabájt, míg az integrált grafikus egység egyaránt támogatja az OpenGL ES 2.0 szabványt és az 1080p-s videók lejátszását. Az adatok tárolására egy SD memóriakártya szolgál.

A billentyűzet és az egér USB-porton keresztül csatlakozik a miniatűr számítógéphez. Emellett lehetőség van akár digitális kamerák vagy éppen egy WLAN-modul csatlakoztatására is. A prototípusra az Ubuntu 9.04, a KOffice irodai programcsomag, az IceWeasel böngésző és a Python programozási környezet került. A szakember tervei szerint a végleges modelleket 17 euróért lehet majd megvásárolni.


Braben jelenleg a Frontier Development vezetőjeként dolgozik és azt reméli, hogy a kezdeményezés felkelti majd a kormányok, a tanárok és a fejlesztők érdeklődését. Azt szeretné, ha a Raspberry Pi-t ingyen kaphatnák meg azok a diákok, akiknek egyébként esélyük sincs a számítógépekhez hozzáférni. Meggyőződése, hogy néhány éven belül alapvető fontosságúvá válik az oktatásban a programozói alapismeretek elsajátítása és ezt a folyamatot szeretné elősegíteni, felgyorsítani.

Amennyiben a készüléket megkapják a tanulók, úgy megismerhetik a hardverekkel és a szoftverekkel kapcsolatos alapvető ismereteket, és kreatív szakemberek kerülhetnek ki az iskolákból. A Raspberry Pi alapítványt 2009 májusában hozták létre. Braben a Cambridge-i Egyetem diákjaként a legendás Elite játék megalkotásával vált világhírűvé.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások