Dr. da Vinci, a mindentudó műtősrobot

Dr. da Vinci, a mindentudó műtősrobot

2012. január 9. 00:37, Hétfő
Egy négy karral, kamerával és különböző kiegészítőkkel rendelkező csúcstechnikájú eszköz miatt sok egészségügyi intézmény irigyli a bécsi Irgalmas Testvérek Kórház dolgozóit. A da Vinci nevű műtőrobot a világ legkorszerűbb ilyen berendezése.

A sebész viszonylag nyugodtan ül egy konzol és egy monitor mögött. Az ujjaival két vezérlőegységet fog. Úgy dolgozik, mint egy dobos: a kezeit és a lábait is felhasználja a da Vinci négy karjának irányítására. A karok bármilyen eszközökkel felszerelhetők, bármely irányba mozgathatók. A berendezés annyira kifinomult, hogy képes kiszűrni a vezérlőben dolgozó szakember kezének remegését is. A da Vinci-t a négy kar mellett felszerelték egy kamerával is, ami az emberi szemhez hasonlóan képes az egész műtőt belátni és minden munkafolyamatot 3D-s felvételen, 10-szeres nagyításban jelenít meg a vezérlőegységnél ülő orvos monitorán. A kollégái, a műtőasztal mellett dolgozó sebész, a nővér és az altatóorvos a képeket két HD felbontású monitoron látják. Ezeket a műtőasztal két oldalán helyezték el.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A robotot tavaly nyár óta használja a kórház urológiai részlege. "A da Vinci gyakorlatilag egy műtéti rendszer. Egy robot azt teszi, amit mondanak neki, illetve amire beprogramozták. A da Vinci viszont mindig csak azt csinálja, amire az operátor utasítja a vezérlőegység segítségével. Azt, hogy milyen lépések következnek, minden esetben az operátor dönti el" - közölte Paul Schramek professzor, a kórház urológiai és andrológiai részlegének vezetője.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A rendszert az Intuitive Surgical nevű amerikai vállalat fejlesztette ki, amely kifejezetten a műtéteknél használható robotok létrehozására specializálódott. Az első modelleket az amerikai hadsereg az 1990-es Öböl-háború idején használta. A helyi sebészeket az Egyesült Államokból segítették a kollégáik. A kifejlesztett rendszerek hatékonyságára jellemző, hogy a műtétek közben még egyszer sem kellett az amerikai szakembereknek közbelépniük. Áramszünet esetén a da Vinci automatikusan átkapcsol tartalékenergiára. A feldolgozandó adatmennyiség hatalmas, mivel nem csak nagy felbontású 3D-s képek készíthetők a rendszer segítségével, hanem röntgen-, ultrahangú és CT-felvételek is.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A robotokkal végzett műtétek nagy előnye, hogy minimalizálható a vérveszteség. A da Vinci nagy lépést jelent a jövő sebészete felé és a jövő műtőinek elengedhetetlen kelléke lehet. Azonban ehhez az kell, hogy a műtőssegédeknek milliméter pontosan kell elhelyezniük a betegeket, a nővéreknek és az orvosoknak pedig külön tanfolyamon kell részt venniük. A költségek viszont bőven megtérülnek. A bécsi Irgalmas Testvérek Kórházban a betegek többsége a da Vinci-t választja és az sem véletlen, hogy Ausztriában már öt ilyen rendszert használnak. A bécsi modell több mint egymillió euróba került és műtétenként körülbelül 1500 eurónyi orvosi felszerelést használ el.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások