Új kommunikációs technika saját energiaforrás nélkül

Új kommunikációs technika saját energiaforrás nélkül

2013. augusztus 16. 06:36, Péntek
Egy új vezetéknélküli kommunikációs technika lehetővé teszi az eszközöknek, hogy rádió- és televízió hullámok visszaverésével, vagy elnyelésével kommunikáljanak, sőt a hullámok még az energiaforrást is biztosítják.

"Átértelmezhetjük a minket körülvevő vezetéknélküli jeleket, melyek így egyszerre szolgálnak energiaként és kommunikációs médiumként" - nyilatkozott a kutatást vezető Shyam Gollakota, a Washington Egyetem munkatársa. "Remélhetőleg számos területen lesznek alkalmazásai, beleértve a viselhető számítógépeket, az intelligens otthonokat és az önfenntartó szenzorhálózatokat"


A "környezeti visszaszórás" (ambient backscatter) elnevezésű technikát egymástól több méterre elhelyezett bankkártya méretű prototípus eszközökkel demonstrálták. A kutatók minden eszköz esetében antennát építettek a hagyományos áramköri lapokba, ami egy LED fényt villant fel, amikor kommunikációs jelet vesz egy másik eszköztől. A technikát több helyszínen is tesztelték, többek közt épületen belül, a nyílt utcán, vagy éppen egy parkolóház legfelső szintjén, melyek 800 métertől 10 kilométerig bezáróan helyezkedtek el egy TV toronytól.

A teszteredmények tanúsága szerint az eszközök képesek voltak kommunikálni egymással, még a toronytól legtávolabb elhelyezkedők is. A vevő eszközök másodpercenként 1 kilobites sebességgel fogták adó társaik jeleit, miközben kültérben valamivel kevesebb, mint 1 méterre, beltérben fél méterre helyezkedtek el egymástól. "Eszközünk hálózatot alkot a levegőből " - magyarázta Joshua Smith, aki szintén részt vett a kutatásban. "A jelek visszaverésével előállítható egy Morse-kód az akkumulátor nélküli eszközök között"

A kutatók szerint ilyen okos-szenzorok állandó jelleggel beépíthetők és elhelyezhetők szinte bármilyen építményben, majd beállítható az egymással történő kommunikációjuk. "Egy hídban elhelyezett érzékelők figyelemmel kísérhetik a beton és az acél állapotát, riasztást küldve, ha az egyik szenzor egy hajszálrepedést észlel" - magyarázta Smith. "A technológiát a kommunikációban is használhatjuk, például a viselhető eszközöknél szöveges üzenetekhez, email-ekhez anélkül, hogy fogyasztanánk az akkumulátorukat"


Gollakota is az utóbbi megoldást vizionálja, olyan eszközökbe építené be a technológiát, melyek akkukkal működnek ugyan, viszont megoldásuk révén, ha lemerül is az eszköz, például egy okostelefon, akkor is képes lesz még használója szöveges üzeneteket küldeni, pusztán az őt és az eszközt körülvevő TV jelek energiáját felhasználva.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások