Tesla-tulajdonosok videóit osztották meg egymás között a cég alkalmazottai

Tesla-tulajdonosok videóit osztották meg egymás között a cég alkalmazottai

2023. április 7. 14:12, Péntek
A Tesla dolgozói privát videókat néztek és osztottak meg autóbalesetekről, közúti dühkitörésekről és más, potenciálisan kínos dolgokról.

A Reuters jelentése szerint olyan videóanyagokat osztottak meg 2019 és 2022 között a Tesla belső üzenetküldő rendszerein, amelyeket a cég járműveire szerelt kamerákkal készültek az önvezető funkciók lehetővé tétele érdekében. A dolgozók által megosztott felvételek balesetektől kezdve közúti dühkitöréseken át olyan kínosabb jelenetekig terjednek, mint amikor egy meztelen férfi közeledik egy autó felé. Egyes alkalmazottak állítólag még mémeket is készítettek a felvett videókból készült felvételek felhasználásával, és később privát csoportos csevegésekben osztották meg azokat. Egy volt Tesla-alkalmazott elmondta, hogy a videók némelyikét akkor rögzíthették, amikor a járművek álltak és senki nem ült bennük. "Beleláthattunk az emberek garázsaiba és a magánterületükre" - mondta egy korábbi alkalmazott a Reutersnek. "Tegyük fel, hogy egy Tesla-ügyfél garázsában volt valami, ami feltűnő volt, tudja, az emberek ilyen dolgokat posztolnának".

Egy 2021-ben készült baleseti videón egy lakott területen nagy sebességgel haladó Tesla elütött egy bicikliző gyereket. A gyerek az egyik irányba repült, a bicikli pedig a másikba. A videó "futótűzként" terjedt a kaliforniai San Mateóban található Tesla-irodában - mondta a volt alkalmazott. De persze voltak jóval hétköznapibb, például kutyákról és vicces közúti jelzésekről készült képek is. A Tesla az online "Ügyfél adatvédelmi nyilatkozatában" azt állítja, hogy "a kamerafelvételek névtelenek maradnak, és nem kapcsolódnak Önhöz vagy az Ön járművéhez". Hét volt alkalmazott azonban a Reutersnek elmondta, hogy az általuk a munkahelyükön használt számítógépes program megmutathatja a felvételek helyét - amiből potenciálisan kiderülhet, hogy hol lakik egy Tesla-tulajdonos.


Jól el van rejtve a kamera a jármű oldalán

A Reuters a cikkhez több mint 300 volt Tesla-alkalmazottal vette fel a kapcsolatot, akik az elmúlt kilenc évben a vállalatnál dolgoztak, és részt vettek az önvezető rendszer fejlesztésében. Több mint egy tucatnyian vállalták, hogy válaszolnak a kérdésekre, és mindannyian névtelenséget kértek. A hírügynökség nem tudott hozzájutni a megosztott videókhoz vagy képekhez és azt sem tudta megállapítani, hogy a felvételek megosztásának gyakorlata, amely még tavaly is előfordult a Tesla egyes részein belül, ma is folytatódik-e, vagy mennyire volt elterjedt. Néhány megkeresett volt alkalmazott azt mondta, hogy az általuk megfigyelt megosztás kizárólag törvényes munkacélokból történt, például a kollégák vagy a felettesek segítségét kérték.

Egy időben a Tesláknak nehézségeik voltak a garázsokból való kitolatással, és összezavarodtak, amikor árnyékokkal vagy olyan tárgyakkal találkoztak, mint például kerti tömlők. Ezért néhány adatcímkézőt arra kértek, hogy a garázsok belsejében rögzített videókon azonosítsák a tárgyakat. "Néha elgondolkodtam azon, vajon ezek az emberek tudják-e, hogy mi ezt látjuk" - mondta egy nyilatkozó. "Néha láttam botrányos dolgokat, tudod, például intim jeleneteket, de nem meztelenséget" - mondta egy másik. "És határozottan sok olyan dolog volt, amit nem szeretném, ha bárki is látna az életemről. Bizonyos szennyes ruhákat, bizonyos szexuális tárgyakat... egyszerű magánéleti jeleneteket, amelyekbe be voltunk avatva a kocsi töltése közben".


A Tesla a San Mateo-i irodájában többnyire fiatal, 20-as és 30-as éveik elején járó dolgozókat foglalkoztatott, akik olyan kultúrát hoztak magukkal, amely nagyra értékelte a szórakoztató mémeket és a vírusos online tartalmakat. Korábbi munkatársak beszámoltak a chatszobákban uralkodó szabad légkörről, ahol a dolgozók vicceket csináltak a címkézés közben látott képekből. A résztvevők a saját módosított képeiket vagy emojikat is hozzáadták ezekhez. Néhány emoji saját készítésű volt, és irodai belső poénokra utalt. Az egyik volt címkéző úgy jellemezte a képek megosztását, hogy az "megtörte a monotonitást". "Ha láttál valami klasszat, ami reakciót váltott ki, kiposztoltad, és később, a szünetben az emberek odajöttek hozzád, és azt mondták: 'Ó, láttam, amit kiposztoltál. Ez vicces volt" - mondta egyik dolgozó.

Időnként a Tesla vezetői keményen felléptek a képek nem megfelelő megosztása ellen, ennek ellenére a képernyőképek és az azokon alapuló mémek továbbra is keringtek privát csevegéseken keresztül - mondta több volt alkalmazott. A dolgozók még tavaly év közepén is megosztották őket egymás között vagy kis csoportokban.


A Teslának korábban volt egy olyan beleegyező nyilatkozata, amely lehetővé tette a vállalat számára, hogy a nem futó járművekről is kapjon felvételeket, ha az ügyfelek ezt aláírták. Miután a holland adatvédelmi hatóság vizsgálata megállapította, hogy a Tesla járművei "mindenkit filmeznek, aki a jármű közelébe kerül", a cég alapértelmezés szerint kikapcsolja a járművei kameráit. A gyártó 2019-ben indította el a Sentry Mode-ot, és úgy reklámozta a funkciót, hogy az a sofőröket figyelmezteti a parkoló járműveik körül tapasztalható gyanús tevékenységekre, majd a rögzített eseményeket az autó fedélzeti memóriájában tárolja. A Tesla 2021-ben frissítette ezt a funkciót, lehetővé tette a járművezetők számára, hogy az alkalmazásból élőben közvetítsék autójuk környezetét a járművek kameráival.

A funkció támogatási oldalán a Tesla azt írja, hogy "a Sentry Mode felvételei nem kerülnek továbbításra hozzánk", miközben hozzáteszi, hogy a livestreamek végponttól végpontig titkosítva vannak, és a vállalat "nem férhet hozzá". A Tesla a holland vizsgálatot követően a Sentry Mode-ot néhány más, az adatvédelemmel kapcsolatos módosítással is kiegészítette. Mostantól a kamerák csak akkor kezdenek el rögzíteni, amikor a járművet megérintik, ahelyett, hogy rögtön akkor, amikor gyanús tevékenységet észlel. A Tesla emellett elkezdte figyelmeztetni a járókelőket, hogy járművei felvételt készítenek, mégpedig úgy, hogy a fényszórók villognak.

Nem Hollandia az egyetlen ország, ahol a Tesla Sentry Mode-ja aggodalmat keltett. Tavaly a németországi VZBZ fogyasztóvédelmi szervezet beperelte a Teslát, azt állítva, hogy a Sentry Mode "sérti az adatvédelmi törvényt". A Tesla járműveket tavaly kitiltották a kínai Beidaihe kerületből is, mivel aggályosnak tartották, hogy a járművek kamerái rögzíthetik az ország felső vezetésének egy privát találkozóját, míg a kínai hadsereg 2021-ben hasonló megfigyelési aggályok miatt tiltotta be a Tesla járműveket.

Eddig az adatvédelmi ügyek azonban nem a Tesla-tulajdonosok, hanem a járókelők jogaira összpontosítottak, akik nem tudták, hogy a parkoló Tesla járművek esetleg rögzítik őket. Carlo Piltz, egy németországi adatvédelmi jogász a Reutersnek elmondta, hogy az európai adatvédelmi és magánélet védelméről szóló törvények alapján nehéz lenne jogi indokot találni arra, hogy a járműfelvételeket belső körben terjesszék, amikor annak "semmi köze a biztonságos vagy védett autó biztosításához vagy a Tesla önvezető rendszerének működéséhez".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások