Utcákon az emberi PacMan

Utcákon az emberi PacMan

2004. november 22. 00:12, Hétfő
A jól ismert PacMan játék kilépett a képernyőkről Szingapúr utcáira egy úgynevezett "növelt valóság" technika segítségével, amit a Szingapúr Egyetem tudósai fejlesztettek ki.

Míg a virtuális valóság teljes mér­ték­ben egy számítógép által generált kör­nye­zet­be viszi a felhasználót, a nö­velt va­ló­ság kom­bi­nálja a valós és a virtuális ér­zé­ke­lési információkat, így alkotva meg a valódi világ egy digitálisan át­ala­kí­tott változatát. Az eredeti, 1980-ban kiadott játékban egy joystick se­gít­sé­gé­vel kell egy kis sárga karaktert irá­nyí­tani egy kétdimenziós la­bi­rin­tus­sze­rű há­ló­ban, me­lyen kis pontok van­nak elszórva, ami­ből minél többet fel kell falnunk, mi­köz­ben el kell kerülnünk az üldöző Szellemeket.

Az új játék, amit Emberi PacManre kereszteltek, egy háromdimenziós PacMan világot vetít a város utcáira és épületeire. A játékosok viselhető számítógépet, fejhallgatót és szemüveget magukra öltve lépnek be a játékba, majd kiválasztják, hogy melyik szereplőt kívánják játszani, a PacMant vagy az egyik Szellemet. A játékosok mozgását GPS vevőkkel és mozgásérzékelőkkel követik, melyek vezeték nélküli LAN-nal kapcsolódnak egy központi számítógéphez.


A szabályok megegyeznek az eredetivel, azonban az új játék egyesíti a valós és a virtuális elemeket. Például a megevendő golyók - melyek pontokat adnak a PacMannek - virtuálisan keletkeznek és a szemüvegen keresztül vetíti a számítógép a játékosok elé. Azonban vannak valódi, Bluetooth adóvevővel ellátott összegyűjtendő tárgyak is az utcákon. A játékban résztvevők egymás vállának megérintésével foghatják el a másikat, de kapcsolatot teremthetnek a játékon kívül állókkal is, akik figyelemmel kísérik a játék menetét, és üzeneteket küldhetnek terminálokon.

Az Emberi PacMant kifejlesztő Mixed Reality Lab munkatársai elmondták, hogy a projekt igen komoly célkitűzéssel rendelkezik. "Az Emberi PacMan komoly kutatásokon alapul, melyek az emberek és a fizikai világ egymásra hatását vizsgálják" - írja weboldalán Adrian Cheok, a projekt vezetője. A növelt valóság fő kihívása a virtuális és valós információk pontos összeillesztése, tette hozzá Andrei State, az Észak-Carolina Egyetem munkatársa. "A számítógépnek tudnia kell hol vagy, mit csinálsz, és mi történik a valós világban" - magyarázta a New Scientist magazinnak. "Alapvetően egy nagyon jó nyomkövető rendszerre van szükség."


A technika első alkalmazásai - igaz jóval kisebb arányokban - a gyógyászatban kaphatnak helyet. Számos kutatócsoport dolgozik már "növelt valóság" rendszereken, melyek a bonyolult műtéteket végző sebészeknek asszisztálhatnak, mondta State. A technika azonban a harcmezőkön is helyet találhat magának, ahol az információt a katonák szeme elé vetíthetik, akiket ugyancsak a technika alkalmazásával nyomon tudnak követni egy távoli főhadiszállásról.

Mindazonáltal a virtuális és valós elemeket ötvöző számítógépes játékok kezdenek egyre nagyobb teret nyerni. Egy japán táncjátékban a játékosoknak valódi táncmozdulatokat kell tenni egy érzékelőkkel ellátott szőnyegen, míg egy ausztrál egyetemi csapat a Doom játékot ültette át a növelt valóság technika alkalmazásával az egyetemi város területére.


Cheok azonban meg van győződve arról, hogy az ő játéka a legfejlettebb az eddigi próbálkozások közül. "Az Emberi PacMan úttörő szerepet képvisel egy olyan új játék formájában, ami a fizikumon, a mozgáson, a társadalmi kapcsolatokon és az általános számítástechnikán alapul" - fejtette ki. State egyetért abban, hogy a növelt valóság játékok hatalmas vonzerőt rejtenek magukban, hiszen a Counter Strike jellegű játékok rajongói is szívesen kipróbálják magukat egy igazi paintball csatában, a növelt valóság technika azonban jelentősen képes fokozni a játék élményét.

Letölthető videók

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások