Újraéledt a hidegfúziós vita

Újraéledt a hidegfúziós vita

2004. december 4. 14:01, Szombat
A hidegfúzióról szóló állítások lenyűgözők, azonban nem meggyőzőek. Erre a következtetésre jutott egy 18 tagú tudományos bizottság, akiket a területen végzett kutatások átvizsgálásával bíztak meg.

Az Egyesült Állomok Energiaügyi Minisztériuma által december 1-én közzétett eredmények újra felszították a 15 éve folyó vitát arról, hogy vajon végbemehet-e a nukleáris fúzió szobahőmérsékleten. A jelentés szerint a bizottság "megközelítőleg egyenlő arányban" megoszlott a kérdést illetően, mely arra irányul, miszerint a hideg kísérletek valóban létrehozhattak-e energiát hő formájában. A tagok azonban abban egyetértettek, hogy nincs elég bizonyíték a hidegfúzió kialakulására, és arra panaszkodtak, hogy a publikált munkák többsége igen szegényesen dokumentált.


Hidegfúziós cella

Az átvizsgálás pozitív elmozdulást jelent a hidegfúziót tekintve, vélekedik David Nagel, a washingtoni George Washington Egyetem munkatársa, a bizottság által átvizsgált hidegfúziós munkálatok összegzését elkészítő tudós. "A legtöbb tudós szerint a hidegfúziónak már a gondolata is nevetséges, mégis miután lecsillapodtak a kedélyek, a munkánkat felülvizsgáló kutatók egyenlő arányban megoszlottak a kérdést illetően" - mondta. Mindemellett sokan még mindig szkeptikusak maradtak.

"Érdekes hogy a bizottság további, majd 15 év kutatás után sem találta meggyőzőnek a hidegfúziót" - mondta Bob Park, a Maryland Egyetem egyik fizikusa, az értéktelen tudományokról szóló Voodoo Science című könyv szerzője. Park szerint bár a kutatások minősége javult, azok alapján egyelőre senki sem vágna bele a hidegfúzióba.


A TIME '89 májusi címlapja
A fúzió a csillagoknál - mint például a Nap - megszokott jelenség. Ott hidrogén atomok olvadnak össze, hogy héliumot alkotva hatalmas mennyiségű energiát szabadítsanak fel. A tudósoknak hosszú ideje meggyőződésük, hogy a fúzió itt a Földön is hatalmas energiaforrássá válhat, azonban eddig senkinek sem sikerült irányítani a fúziós reakciókat, mivel azok csak a csillagokban tapasztalható hőmérsékleti és nyomási körülményekhez hasonló értékeken alakulnak ki.

Legalábbis ez volt a nézet egészen 1989-ig, amikor Stanley Pons és Martin Fleischmann azt állították, hogy egy kis méretű vízzel teli eszközben egy újfajta fúziót állítottak elő. Pons és Fleischmann állítása szerint, amikor elektromos áramot futtattak a deutériummal, egy nehéz hidrogén izotóppal dúsított víz által elválasztott két palládium anód között, egy kicsi, de mérhető fúziós reakció jött létre. Egy nagy nyilvánosságot kapott sajtótájékoztatón a kutatók azt hangoztatták, hogy ez az úgynevezett hidegfúzió forradalmasíthatja a világ energiatermelését.


Stanley Pons és Martin Fleischmann

Pons és Fleischmann állításait más tudósok elég gyorsan megfosztották nimbuszaitól, számos kísérleti hibát mutatva ki a mérésekben. Mindezek ellenére a hidegfúzió ötlete tovább élt a filmekben és a sci-fi világában, valamint a kutatók egy kis közösségében. Ezek a kutatók addig rágták az amerikai energiaügyi miniszter, Spencer Abraham fülét, míg az felülvizsgálatot rendelt el 2003 augusztusában a minisztérium tudományos direktóriumától. Bár az átvizsgálás szkeptikus maradt, a bizottság közel egyhangúan azon a véleményen volt, hogy az energiaügynek támogatnia kellene a jól átgondolt hidegfúzióval kapcsolatos javaslatokat. Nagel szerint számos ilyen kutatási tervezet kerül benyújtásra az elkövetkező hónapokban, melyek közt az övé is szerepelni fog.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások