Gyorsít a hálózatfejlesztésen a Telenor

Gyorsít a hálózatfejlesztésen a Telenor

2013. október 10. 14:19, Csütörtök
A vállalat elérhetővé tette a 150 megabites letöltési sebességű hálózatot, amivel már egy perc alatt elérhetjük a múlt héten bejelentett korlátlan telefonálást nyújtó csomag adatforgalmi korlátját.

A Telenor Budapest központjában, az Erzsébet téren egy rövid drónkamerás bemutatóval egybekötve jelentette be új hálózata indulását. A 4G sebességét két robothelikopterrel próbálták demonstrálni, melyekre kamerákat szereltek, az adattovábbítást pedig mobilhálózaton oldották meg. Az egyik a mostani 3G, a másik pedig a gyorsabb 4G-vel kommunikált, ezáltal összehasonlítható lett volna a két technológia közötti sebességbeli különbség. Az adatátvitel a 4G robotnál problémamentes is volt, a Kempinsky szállodában tartott eseményen tűéles képen láthattuk élőben a tér autóforgalmát.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A cég szeptember 6-án hosszabbította meg frekvenciahasználati jogosultságát, az 1800 MHz-es frekcenciasávra való rádióengedélyt egy további 10 MHz-es blokk igénybevételére pedig október elsején kapták meg az NMHH-tól. Ezáltal képessé váltak a sebesség duplázására, az elméleti letöltési sebesség mostantól 150 megabit. Csaba Tamás, a Telenor hálózatfejlesztési tanácsadója kiemelte, hogy a sávszélesség kihasználását a technológián kivül a készülékek is befolyásolják, azaz nem mindegyik képes a 4G igénybevételére. "Beszélünk itt csúcssebességekről, óriási számokat látunk, de nem valószínű, hogy az emberek ilyen adatátviteli sebességekre tartanak igényt. Azt tudjuk elmondani, hogy jelenleg Magyarországon a Telenor hálózata képes a legnagyobb adatátviteli sebességre." - mondta. Felhívta a figyelmet a rövidebb válaszidő nyújtotta élménynövekedésre, azaz rákattintás után sokkal hamarabb láthatjuk majd meg a tartalmakat.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Csaba Tamás hálózatfejlesztési tervekről is beszélt: a vállalat minden év végén megduplázza az LTE hálózat lefedettségét, és olyan településeket keresnek, ahol a jelenlegi internetelérhetőség gyenge, csak maximum lassú ADSL kapcsolatra lehet előfizetni. A nagyobb városok közül Veszprém, Székesfehérvár, Eger és Szombathely neve hangzott el, ahol már most ki van építve a rendszer, az év végéig csatlakozik ezekhez többek között Miskolc, Szeged és Budapest hat kerülete. "2014 végére szeretnénk a legnagyobb lefedettséget nyújtani az országban. Cellahatáron 4 megabites letöltési sebességel számolunk." Jövőre 10 milliárd forintot költenek hálózatfejlesztésre, újabb bázisállomásokat építenek, a 20 MHz-es sávszélességgel pedig a fejlett skandináv régióhoz csatlakozunk.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Tóth Levente, a vállalati üzletágat vezető igazgató elmondta, hogy a technológiát Norvégiában egy éve vezették be, és ott 400 ezer felhasználó tapasztalatai alapján a korábbi 3G időszakhoz képest egy felhasználó átlagosan 3-5-szörös adatmennyiséget használ. Személyes élményként elmesélte, hogy kedvenc csapata, a Juventus meccsét mobiltelefonján nézte meg, mivel a tévészolgátatója kínálatában lévő sportcsatornán nem közvetítették azt. "Letaglózó élmény volt." A hálózat mostantól az összes lakossági csomagban elérhető, a kártyás (prepaid) felhasználókat kivéve. Visszautalt a Telenor múlt heti korlátlan telefonálást lehetővé tévő ajánlatainak bejelentésére, melyekben 500 MB adatforgalom van, és ők használhatják már az új hálózatot.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

"Magyarországon kb. kétmillió szélessávú előfizető van, ebből 270 ezren valamilyen DSL-vonalat használnak. Már az eddigi technológiáink is versenyképesek voltak ezzel, viszont az új 4G lényegesen többet nyújt az ADSL-technológiánál, ami egy zsákutca, nem továbbfejleszthető műszakilag" - mondta Tóth Levente. Elmondása szerint a Telenor a háztartások mellett a váltani akaró kisvállalatok érdeklődésére is számít. Az asztali számítógépekre szánt csomagjaikban a Mediumtól lehet 4G-re csatlakozni. Egy 500 MB-os fájl átvitelével mutatták be a gyakorlatban mire képes infrastruktúrájuk, ami 6-8 MB/s közötti sebességgel, azaz alig egy perc alatt töltödött le.

Tekintve, hogy ugyanekkora adatmennyiség van a 10 ezer forintos előfizetési költségű korlátlan ajánlatukban, feltettem a kérdést, hogy nem tartják-e ezt kevésnek, azt a választ adták, hogy "Igen, ez így elsőre valóban nem tűnik soknak, de nagyon alapos vizsgálatok után állítottuk össze ezt az ajánlatot, megnéztük a felhasználói szokásokat, és ezek azt mutatták, hogy okostelefonon átlagosan ekkora az igény, de van lehetőség bővítésre, és számítógépen jóval nagyobb adatkeretek vannak."

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások