A YouTube-hozzáférés emberi jog

A YouTube-hozzáférés emberi jog

2015. december 3. 14:28, Csütörtök
Legalábbis az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint, amely Törökország internetcenzúrájával kapcsolatban ítélkezett.

Fontos ítélet született a törökországi internetblokádok kapcsán. Az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy emberi jogokat sértett a YouTube-hozzáférések blokkolása Törökországban, ahol 2008 májusa és 2010 októbere között a videomegosztó platformot a helyi számítógépekről közvetlenül nem lehetett elérni. Az intézkedést azzal indokolták, hogy néhány felvétel állítólag megsértette az államalapító Mustafa Kemal Atatürköt. A török internettörvény lehetővé teszi, hogy egy honlapot azonnal és az érintettek meghallgatása nélkül töröljenek.

Serkan Cengiz, Yaman Akdeniz ás Kerem Altiparmak egyetemi tanárok ugyanakkor azt az álláspontot képviselték, hogy a blokád korlátozza az emberek információkhoz való hozzáférésének és azok megosztásához fűződő jogát. Ezzel egyetértett a bíróság is, amelynek álláspontja alapján ez a gyakorlat sérti az Európai Emberi Jogi Konvenció 10. pontját, vagyis a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogot. Egyetlen államnak sincs joga ugyanis ahhoz, hogy megtagadja az állampolgáraitól az internethez való hozzáférést. Az ítéletet a török alkotmánybíróság tudomásul vette.

Tavaly márciusban Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök közölte, hogy minden eddiginél komolyabb cenzúrát vezetne be, mert videón terjed, hogy korrupt. "Nem fogom hagyni, hogy nemzetünk a Facebook és a YouTube áldozata legyen" - mondta, majd azt fejtegette, hogy "idegen hatalmak" arra használják fel a két szolgáltatást, hogy ártsanak az országának.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások